Ekip çalışması etkinliğinin hasta güvenliği kültürü üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of teamwork effectiveness on patient safety culture
- Tez No: 893842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ekip çalışması, sağlık bakım ortamlarında hasta güvenliğinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Sağlık hizmetleri ortamı doğası gereği karmaşıktır ve yüksek kaliteli ve güvenli hasta bakımı sağlamak için sağlık profesyonelleri arasında etkili iş birliği şarttır. Ekip çalışması etkinliğinin, hasta bakım sürecine ve hasta güvenliği kültürüne etkisini detaylıca incelemek kalite verimliliği açısından sürekli kalitenin geliştirilmesi için katkı sağlayacaktır. Türkiye'deki Ağız ve Diş Sağlığı Hastane/Merkezlerinde ekip çalışması etkinliğinin hasta güvenliği kültürüne etkisinin olup olmadığının araştırılması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanmış ve uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ve katılımcıların Sosyo-demografik özelliklerini içeren, 6 adet soru (cinsiyet, medeni durum, yaş, görevde hizmet süresi, görevi, çalıştığı sektör) oluşturmaktadır. Ayrıca“Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırma, gönüllü katılım sağlayan 388 sağlık çalışanı ile yapılmıştır.: Katılımcıların %66,9' unun kadın, %40,4'ünün 30 yaş ve altı, %53,4'ünün evli, %36,2'sinin diş hekimi, %61,7'sinin özel sektör çalışanı, %44,6'sının görevde hizmet süresinin 5 yıl ve altı olduğu görülmektedir. Araştırmada cinsiyet değişkeninde her üç değişken içinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Ekip çalışması etkinliğinde evli ile bekârlar arasında anlamlı fark vardır (t=2,887, p0,05). Bağımsız değişken olan ekip çalışması etkinliğinin bağımlı değişken olan hasta güvenliği kültüründe anlamlı etkisi olduğu görülmektedir (p>0,05).Ekip çalışması etkinliğinin hasta güvenliği kültürünü anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teamwork plays a crucial role in ensuring patient safety in health care settings. The healthcare environment is complex in nature and effective co-operation between healthcare professionals is essential to provide high quality and safe patient care. Analysing the impact of teamwork effectiveness on the patient care process and patient safety culture in detail will contribute to continuous quality improvement in terms of quality efficiency. The aim of this study is to investigate whether there is an effect of teamwork effectiveness on patient safety culture in Oral and Dental Health Hospitals/Centres in Turkey.The study was planned and implemented in descriptive and cross-sectional type. The data were collected using 6 questions (gender, marital status, age, length of service, position, sector of employment) developed by the researcher and including the socio-demographic characteristics of the participants. In addition,“Teamwork Attitudes Scale”and“Patient Safety Culture Scale”were used. This study was conducted with 388 health care workers who participated voluntarily.It is seen that 66.9% of the participants were female, 40.4% were 30 years of age or younger, 53.4% were married, 36.2% were dentists, 61.7% were private sector employees, and 44.6% had 5 years of service or less. In the study, no significant difference was found in the gender variable in all three variables (p>0.05). There is a significant difference between married and single employees in teamwork effectiveness (t=2.887, p0.05). It is seen that the independent variable teamwork effectiveness has a significant effect on the dependent variable patient safety culture (p>0.05).It was concluded that teamwork effectiveness significantly affected patient safety culture.