Turunçgil ağaçlarına yüksek uygulama hacimlerinde ilaç uygulamak için döner başlıklı bir hidrolik sistem tasarımı ve prototip imalatı
Design and prototype manufacturing of a hydraulic system with a rotating head for pesticide application in citrus trees at high application volumes
  1. Tez No: 893844
  2. Yazar: ALİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, turunçgil ağaçlarına yüksek uygulama hacimlerinde püskürtme yapmak için“Hidrolik Döner Başlıklı bir Pülverizatör Prototip”imalatı yapılmış ve turunçgil üreticileri tarafından yaygın kullanılan düşey çubuklu salınım hareketli bir pülverizatörle bahçe koşullarında karşılaştırılmıştır. İmal edilen prototip püskürtme sistemi mevcut asılır tip bir pülverizatörün tek tarafına (sağ yan) düşey yerleştirilmiş her biri 3 adet memeden oluşan 2 adet dönü hızı ayarlanabilir döner başlıktan oluşmaktadır. Çalışmada üretilen prototipin püskürtme başlığı dönü hızının ağaç üzerindeki kaplama ve birikinti miktarlarına etkisini araştırmak için 81 ve 68 d/min dönü hızlarında işletilmiştir. Üretilen prototip pülverizatör üç farklı uygulama hacminde (839, 998 ve 1520 L/ha) ve karşılaştırma pülverizatörü olarak seçilen düşey çubuklu salınım hareketli pülverizatör sadece 1520 L/ha uygulama hacminde işletilerek W. Murcott mandalina ağaçları (Taç yüksekliği 3 m) üzerinde sağlanan kaplama, birikinti ve yere akan ilaç kayıpları ölçülerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Bahçe denemelerinde beher ağaç üzerinde traktör ilerleme doğrultusuna göre 0⸰, 45⸰ ve 90⸰ açı konumlarında, ağaç tacı iç ve dış bölümünde olmak üzere düşey düzlemde alt, orta ve üst bölgelerde örnekleme yapılmıştır. Örnekleme yüzeyi olarak suya duyarlı kağıtlar kullanılmış ve bu kağıtlar üzerindeki damla verileri kullanılarak, hedef yüzeylerdeki kaplama oranı, birikinti miktarları İmage J görüntü işleme programı ile hesaplanmıştır. Elde edilen verilere göre; hidrolik döner başlığın dönü hızı ağaç tacı üzerindeki kaplama oranı ve birikinti miktarı ve yere akan ilaç kayıpları üzerinde etkili olmuştur. Dönü hızındaki artış (81 d/min) kaplama ve birikintiyi artırırken iken ilaç kayıplarını da azaltmıştır. Aynı uygulama hacminde döner başlıklı sistem düşey çubuklu salınım hareketli sisteme göre ağaç tacının içinde daha az kaplama sağlarken, ağaç tacının dışında daha fazla kaplama sağlamıştır. Aynı uygulama hacminde döner başlıklı sistem düşey çubuklu salınım hareketli sisteme göre daha fazla birikinti miktarı sağlamasına rağmen döner başlıklı sistem daha az ilaç (damlacık) kayıpları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a“Hydraulic Rotary-Head Sprayer Prototype”was manufactured to spray citrus trees at high application volumes and compared with a vertical boom oscillating motion sprayer commonly used by citrus farmers under orchard conditions. The manufactured prototype spraying system consists of 2 rotary-heads, each with 3 nozzles, placed vertically on one side (right side) of an existing mounted -type sprayer. In the study, the sprayer of the prototype manufactured was operated at 81 and 68 rpm rotation speeds of rotary spray head to investigate the effect of rotation speed on the covarege and deposit amounts on the tree. The prototype sprayer was operated at three different application volumes (839, 998 and 1520 L/ha) and the vertical boom oscillating motion sprayer selected as the comparison sprayer was operated at only 1520 L/ha application volume and comparisons were made by measuring the coverage, droplet depositions and ground loss of spray on W. Murcott citrus trees (crown height 3 m). In the orchard experiments, sampling was carried out on each tree at 0⸰, 45⸰ and 90⸰ azimuth positions according to the direction of tractor progress, in the lower, middle and upper regions of the vertical plane, including the inner and outer parts of the tree crown. Water-sensitive papers were used as sampling surfaces and amounts of the coverage rate and droplet deposition on the target surfaces were calculated with the Image J image processing program using the droplet data on these papers. According to the obtained data; the rotation speed of the hydraulic rotary spray head was effective on the amount of the coverage rate and droplet deposition on the tree crown and ground loss of spray droplets. The increase in rotation speed (81 rpm) increased the coverage and droplet deposition while decreasing the droplet losses on ground. At the same application volume, the rotary head system provided less coverage inside the tree crown and more coverage outside the tree crown compared to the vertical rod oscillating system. Although the rotary head system provided more debris than the vertical rod oscillating system at the same application volume, the rotary head system produced less drug (droplet) losses.