Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu 06 Mil Yz A 825 kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr'ın MESTAP veri tabanına göre tasnifi
National Library Manuscripts Collection Classification of 06 Mil Yz A 825 registered Mecmû'a-i Eş'âr according to MESTAP database
  1. Tez No: 893845
  2. Yazar: AYŞENUR ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Arapça جمع (cem¡) kökünden gelen bir kelime olan mecmû'a,“Dağınık şeyleri bir araya getirmek, toplamak”anlamına gelmektedir. Mecmû'alar, gerek dönemin gerek derleyenin edebi zevkini ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Ayrıca mecmû'alar, divanı olmayan şairleri gün yüzüne çıkarması bilinen sanatçıların yeni eserlerinin keşfedilmesi ve dönemin tarihine ışık tutması bakımından önemli eserlerdir. Bu çalışmada Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu 06 Mil Yz A 825 Kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr'ın transkripsiyonlu metnine ve Prof. Dr. M. Fatih Köksal'ın Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifine yer verilmiştir. Çalışmamızda şiir mecmû'asının nüsha tavsifi, tertip hususiyetleri, şair ve şiir sayıları, mecmû'ada şiiri bulunan şairlerin yaşadıkları yüzyıllar, nazım şekilleri ve aruz kalıpları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The term“mecmû'a”derived from the Arabic root جمع (cem'), means“to collect or gather scattered items.”Mecmû'as, which reflect both the literary taste of the period and the compiler, are significant in various ways. They reveal poets who may not have had a divan (collected works), uncover new works by known artists, and provide insights into the period's history. This study focuses on the transcription of the manuscript“Mecmû'a-i Eş'âr”registered under the National Library Manuscripts Collection 06 Mil Yz A 825 and its classification according to Prof. Dr. M. Fatih Koksal's Systematic Classification of Mecmuas Project (MESTAP). The study includes a description of the manuscript, its organization, the number of poets and poems, the centuries in which the poets lived, the forms of verse, and the metrical patterns used.