Multiscale analysis and texture design for interfaces hydrodynamically lubricated by variable viscosity and density liquids
Newtonian olmayan akışkanlarla yağlanmış arayüzeyler için çok ölçekli analiz ve desen tasarımı
  1. Tez No: 893856
  2. Yazar: SARP ILGAZ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA BIANCOFIORE, PROF. DR. İLKER TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Triboloji çalışmalarında optimizasyon uygulamaları, sürtünmeden dolayı oluşan enerji ve mukavemet kaybını azaltma konusunda oldukça önemlidir. Bu tarz sis- temlerin doğru ve tam analizi için, verimli ve hassas matematiksel ve sayısal tekniklerin bütün modelleme ve hesaplama sürecinde kullanılabilmesi lazımdır. Pürüzsüz yüzeylerin Newtonian ve Newtonian olmayan akışkanlarla olan anal- izleri her ne kadar kapsayıcı bir literatüre sahip olsa da, pürüzlü yüzeylerin analizi hem modelleme hem de çözüm aşamasında zorlu olabilmektedir. Var olan pürüzlerin şiddeti arttıkça, kullanılmakta olan modellerin doğruluğu azalmakla beraber gereken işlemci gücü de bir hayli yükselmektedir. Bu çalışmada, oriji- nal bir yaklaşım olan Modifiye Viskozite kullanılarak piezoviskoz, sıkıştırılabilir ve kayma incelmesi özelliklerini gösteren yağlayıcılar için geliştirilmiş bir mod- elin, matematiksel bir teknik olan türdeşleştirme yardımıyla Reynolds denklem- inin pürüzlü yüzeyler için verimli çözümünü sağlayacak bir sayısal bir çerçeve yaratılması amaçlanmaktadır. Elde edilen doğrudan sayısal benzetim ve Reynolds denklemi sonuçları arasında birebir uyum bulunmaktadır. Ayrıca, geliştirilmiş sayısal çerçeve bir topoloji optimizasyonu algoritmasıyla birleştirilerek, kullanılan akışkanın reolojisine özel desenler elde etmeye kullanılmıştır. Karakteristik olarak elde edilen desenlerin (i) arayüzeyden olan enerji kaybını azaltabildiği, veya (ii) sürtünmeyi arttırarak, yüzeyler arasındaki tutuşu güçlendirebildiği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimization is fundamental in lubrication, as it is utilized to minimize the en- ergy and durability loss due to friction. To be able to analyze such systems, ef- ficient and accurate mathematical and numerical techniques are required during the modeling and the computation process. Although direct analyses of smooth surfaces for both Newtonian and non-Newtonian flows are well documented in literature, analysis for rough surface textures can be challenging both in terms of modeling and solution. As severity of roughness increases, the accuracy of the available models decreases while the necessary computational cost increases sub- stantially. In this work, a model is developed for piezoviscous, compressible and shear-thinning lubricants using the novel modified viscosity approach alongside homogenization as a mathematical technique for the solution of the Reynolds equation to alleviate the inherent computational difficulties to model roughness. Our results demonstrate good agreement between rough DNS and Reynolds and homogenized results. Furthermore, the developed numerical framework has been used in conjunction with topology optimization algorithm to acquire different sur- face textures dependent on the fluid rheology. The obtained textures are shown to (i) minimize energy dissipation, or (ii) increase the traction to amplify the grip between the surfaces depending on the respective lubrication application.