Vasfi Divanı'nın tahlili
Analysis of Vasfi's Divan
  1. Tez No: 89387
  2. Yazar: YASEMİN SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
XVI. Asır nazire mecmualarında şiirlerine sık sık rastlanılan Vasfı, tezkirecüer tarafından övülmeye lâyık bir şâir olarak tanıtılmaktadır. Ancak kaynaklarda şâirin hayati hakkında verilen bilgiler oldukça azdır. Çalışmamızın konusuna Vasfî Dîvâns'nın tahlili oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Mehmed Çavuşoğlu'nun“Vasfı Dîvân -Tenkidli Basım-, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayınları, İstanbul 1980”adlı eseri esas alınmıştır. Vasfî Dîvânı“Din-Tasawuf”,“Cemiyet”,“İnsan”,“Tabiat”adları altonda dört ana bölümde incelenmiş, şâirin şiirlerinde kullandığı unsurlar ve bu unsurları nerelerde, nasıl, hangi anlamlarda ve hangi ilişkiler içinde kullandığı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Dîvân, bu dört ana başlık altında incelenmeden önce, şâirin hayatı, sanatı, dîvânda kullandığı atasözleri, deyimler, veciz ifadeler ve vezinler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vasfı is introduced as a poet who deserves compliment by Tezkire's whose poems are seen oftenly in Nazire bulletins in XVLth century. But the information about his life is much less than required. The subject of our study is the analyses of VasfFs Divan. At this study, Mehmed Çavuşoğhı's“Vasfî Drvân-Tenkidli Basım-, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayınları, İstanbul 1980”is taken basicly. Vasfî's Divan is analysed in four main categories named“religion- mysticism,\ ”society“, ”human'*,“nature”and the elements used in his poems are tried to be analysed where and how these elements are used and in which meaning and in which relations. Before analysed of Divan uf this four main categories, the life and the art of poet, poverb used in Divan, idioms, terses and metres are given as information. General assessment is done at the conclusion.