Basın, yayın ve telgraflar ışığında Antalya'nın işgali (1919-1921)
The occupation of Antalya in the light of press publications and telegraphs (1919-1921)
- Tez No: 893875
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızda Basın, Yayın ve Telgraflar Işığında Antalya'nın 1919-1921 yılları arasındaki İtalya'nın işgali etraflıca ele alınmıştır. İtalya, Paris Barış Konferansı'nda Antalya ve çevresi kendisine verilince Mondros Mütarekesi'nin“herhangi bir stratejik mevkide karışıklık çıkması durumunda”buraların işgal edilebileceğini öngören yedinci maddesini de gerek göstererek derhal harekete geçmiş ve 28 Mart 1919'da Antalya'yı işgal etmiştir. İşgal öncesi ve işgal esnasında İtalya'nın askeri, diplomatik, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında faaliyetleri yer almaktadır. İtalyanlar bazı Osmanlı yöneticileri ve halkının hoşuna gidecek politikalarla tepkileri azaltmak için çaba sarfetmişlerdir. Bu politikalarında başarılı da oldukları söylenebilir. Nitekim silahlı direniş yerini protestolara bırakmıştır. İşgallere karşı her kesimden tepkiler yükselmeye başlamıştır. İstanbul Hükümeti, Mustafa Kemal ve Ordu Komutanlarının tepkisi, Antalya Mutasarrıflığının tepkisi, Yerel Halkın tepkisi, Antalya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Manavgat, Alanya, Akseki, Elmalı, Finike, Kaş, Korkuteli, Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin tepkileri Millî Mücadele düşüncesinin yansımalarıdır. İşgal döneminde çıkarılan gazete, dergi ve çekilen telgraflardan yola çıkarak, o dönemde yaşanılanların aydınlatılması mümkün olmaktadır. Bu iletişim araçları Millî Mücadele döneminde halkın iletişimi, örgütlenmesi ve bilgi alışverişi için önemli bir yere sahip olmuştur. Sivas Kongresi'nde çıkarılan İrade-i Milliye gazetesinden başlayarak, Hakimiyeti Milliye gazetesi, Anadolu Ajansı, TBMM'nin ilk resmî gazetesi olan Cerideyi Resmiye, Albayrak, Hadisat, Vatan, Sebilülreşad, Vakit, Küçük Mecmua, İleri, Ülkü, İkdam, Tanin, Öğüt gibi basın yayın organlarının; halkı bilinçlendirme, milli duyguları öne çıkarma, Millî Mücadele'nin haklılığını içte ve dışta duyurma gibi faydalı vazifeleri vardır. Antalya'da Anadolu gazetesi, Babalık gazetesi, Öğüt (Nasihat) gazetesi, Yeni Türkiye gazetesi, Alanya Postası gazetesi gibi basın yayın organları Antalya'nın işgali ile ilgili dönemin aydınlatılmasında önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the occupation of Antalya between 1919-1921 has been covered Decently in the light of Press Publications and Telegraphs. At the Paris peace conference, Antalya and its surroundings were given to Italy and 7. Of the Mondros Armistice Agreement made after the World War II. Italy began the occupation on March 28, 1919, citing its article as a legal basis. In addition, they claimed that there was confusion in the region to justify the invasion. Besides, Italy's activities in the fields of military, diplomatic, economic, health and education are taking place before and during the occupation. Some of the Italians made efforts to reduce the reactions with policies that would be liked by the Ottoman rulers and people. It can be said that they have also been successful in these policies. Armed resistance has given way to protests. Reactions from all quarters against the occupations have started to rise. The reactions of the Istanbul Government, Mustafa Kemal and the Army Commanders, the Reaction of the Antalya Mutasarrıflik, the Reaction of the Local Population, the Reactions of the Antalya Defense Law Society, Manavgat, Alanya, Akseki, Elmalı, Finike, Kaş, Korkuteli, Defense Law Societies are reflections of the idea of national independence. Based on the newspapers, magazines and telegrams published during the occupation period, it is possible to illuminate what happened during that period. These means of communication have had an important place for the communication, organization and exchange of information of the people during the period of the national struggle. Starting from the Willei Milliye Newspaper published at the Sivas Congress, Hakimiyesi milliye Newspaper. Anadolu agency, the first official newspaper of the Turkish Grand National Assembly, Cerideyi resmi, Albayrak, Hadisat, Vatan, Sebilulreşad, Time, Small Mecmua, Forward, Ülkü, Ikdam, Tanin, Öğüt, such as media outlets such as; its important duties such as raising public awareness, highlighting national feelings, and announcing the rightness of the national struggle internally and externally have been beneficial. Media outlets such as Anadolu Newspaper, Babalik Newspaper, Öğüt (Advice) Newspaper, Yeni Türkiye Newspaper, Alanya Posta Newspaper took an important place in Antalya during the occupation of Antalya.