Rethinking history writing in Turkey: German professors, the Turkish history thesis and the higher education system in the 1930s and 40s
Türkı̇ye'de tarı̇h yazımını yenı̇den düşünmek: Alman profesörler, Türk tarı̇h tezı̇ ve 1930'lu ve 40'lı yıllarda yükseköğretı̇m sı̇stemı̇
  1. Tez No: 893950
  2. Yazar: SARP KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, Nasyonal Sosyalist Parti'nin Alman-Yahudi akademisyenlere uyguladığı zulüm sırasında Türkiye'ye sığınan, nümizmatik alanında uzmanlaşmış Alman antik tarih profesörü Clemens Bosch'un akademik çalışmalarını incelemektedir. Bosch'un İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'ne ve 1930'lu ve 40'lı yılların Türk tarih yazımına yaptığı katkılar, Roma ve Helenistik tarih üzerine yazdığı ders kitaplarının yanı sıra Antik Anadolu'nun dünya uygarlığı üzerindeki kültürel etkisi üzerine yazdığı makale de dahil olmak üzere, 1933 Üniversite Reformu, Türk Tarih Tezi ve İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı döneminde Hümanist tarih yazımına geçiş bağlamında incelenecektir. Çalışma, Bosch'un eserlerini odak noktası olarak kullanarak, Alman göçmenlerin eserlerinin yalnızca yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarafından teşvik edilen anlatıdan mı etkilendiğini yoksa kendi bakış açılarının önemli bir rol oynayıp oynamadığını araştırmaktadır. Buna ek olarak, Bosch gibi göçmen profesörler ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiyi yeniden bağlamsallaştırmayı amaçlayan bu çalışma, Türk devletinin tek taraflı bir etkiye sahip olduğu ve akademik çalışmaların tüm söylem ve içeriğinin Alman akademisyenlere bizzat devlet tarafından dikte edildiği şeklindeki yaygın düşünceye karşı çıkmaktadır. Bunun yerine bu çalışma, bazı Alman göçmenlerin Türkiye'ye gelmeden önce ürettikleri eserlerindeki tarih görüşlerinin ve argümanlarının, 1930'larda Türk devleti tarafından inşa edilen an- latıya birçok açıdan benzediğini vurgulamayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla çalışma, Türkiye Cumhuriyeti ile Alman göçmenler arasındaki çıkar uyumunu, sadece zulüm gören Alman akademisyenlerin yaşayacak ve çalışacak bir yer bulma zorunluluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yükseköğretim sistemi için akademisyen ve uzman bulma ihtiyacı olarak değil, aynı zamanda her iki tarafın entelektüel çıkarlarının birleşmesi olarak da yeniden tasavvur etmektedir. Bu perspektiften bakıldığında çalışma, mev- cut tarih yazımı eğilimlerinin, devletin tarih anlatılarının ve Alman profesörlerin metodolojilerinin bir araya gelmesinin bu akademik çalışmaların ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu öne sürmektedir. Nihayetinde çalışma, Türkiye tarihinin bu önemli döneminde göçmen akademisyenler ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki di- namik etkileşimin incelikli bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into the scholarly works of Clemens Bosch, a German professor of ancient history specializing in numismatics who sought refuge in Turkey during the persecution of German-Jewish academics by the National Socialist Party. It will examine Bosch's contributions to Istanbul University history department and the Turkish historiography of 1930s and 40s, including his textbooks on Roman and Hellenistic histories alongside his article on ancient Anatolia's cultural impact on world civilization, within the context of the University Reform of 1933, the Turkish history thesis and the shift towards the Humanist history writing of İsmet İnönü's presidency. The study investigates, using Bosch's works as a focal point, whether German émigrés' works were solely influenced by the narrative promoted by the nascent Turkish Republic or if their own perspectives played a significant role. Additionally, it aims to recontextualize the relationship between émigré professors like Bosch and the Republic of Turkey, challenging the prevailing notion of a one-sided influence on the part of the Turkish state, wherein the whole discourse and content of the scholarly works were dictated to the German academics by the state itself. Instead, this study aims to highlight that some German émigrés views on history and their arguments found in their works produced before their arrival in Turkey resembled, in several respects, the narrative being constructed by the Turkish state in the 1930s. Thus, the study also reimagines the alignment of interests between the Republic of Turkey and German émigrés not only as an imperative for finding a place to live and work on the part of persecuted German scholars and the need to find scholars and experts for the higher education system on the part of the Republic of Turkey but, at the same time, as a coalescence of intellectual interests on the part of both sides. From this perspective study suggests that the convergence of existing historiographical trends, the state's historical narratives, and the methodologies of German professors contributed to the making of these scholarly works. Ultimately, the study seeks to provide a nuanced understanding of the dynamic interaction between émigré scholars and the Republic of Turkey during this pivotal period in Turkish history.