The role of bureaucratic purges in shaping public service provision
Bürokratik tasfiyelerin kamu hizmeti sunumuna etkisi
  1. Tez No: 893955
  2. Yazar: MAHMUTCAN BODRUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERKANT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, bürokratik tasfiyelerin kamu hizmeti sunumu üzerindeki etkisini incelemekte ve başarısız bir darbe girişiminin ardından 2016 ile 2018 yılları arasında Türk hükümetinin yaklaşık 130,000 kamu çalışanını ihraç etmesine odaklanmaktadır. İhraç edilen devlet çalışanlarına ilişkin yazarın oluşturduğu idari verileri kullanarak, tasfiyelerin mekansal ve idari dağılımının analizini yapmakla başlayan araştırma, esas olarak tasfiyeleri siyasi elit tasfiyelerini kullanarak güç konsolidasyonunun bir aracı olarak gören geleneksel yaklaşımların ötesine geçmeyi hedeflemektedir. Bunun yerine, kitlesel bir tasfiyenin ardından devletin kamu hizmeti sunma kapasitesindeki değişiklikleri değerlendirerek daha geniş toplumsal etkilere odaklanmaktadır. Farkların farkları (difference-in-differences) modelini kullanarak kamu öğretmeni ihraçlarının ilçe seviyesindeki farklılaşan oranlarını kullanarak, ihraçların öğrencilerin liselere geçiş sınavlarındaki performansında bir düşüşe neden olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, aynı model, polis memurlarının görevden alınmasının suç oranlarını etkilediğine dair bir bulgu sunmamaktadır. Esasen, bu çalışma önceki araştırmaların bürokratik kapasitenin kamu hizmeti sunumu üzerindeki etkisini analiz ederken karşılaştıkları sınırlı örneklemler ve metodolojik sorunları aşmak için tasfiyelerin sunduğu araştırma olanakları kullanmak ve daha yüksek bir dışsal geçerliliğe erişmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of bureaucratic purges on public service provision, focusing on the Turkish government's dismissal of nearly 130,000 public employees between 2016 and 2018 following a failed coup attempt. Leveraging novel administrative data on each dismissed state employee, it begins with an analysis of the spatial and administrative distribution of the dismissals. The research mainly aims to move beyond canonical approaches that view purges primarily as a means of consolidating power using instances of elite purges. Instead, it captures the broader societal impacts by assessing changes in the state's capacity to deliver services after a mass purge. Using a difference-in-differences model to analyze the varying magnitudes of dismissals affecting public teachers on students' performance in standardized tests, the findings reveal a decrease in student performance at the district level. However, the same model does not provide evidence that the dismissal of police officers impacts crime rates. Mainly, the research aims to utilize the purge context to go beyond the limited samples and inherent methodological problems that previous studies encountered when analyzing the impact of bureaucratic capacity on public service provision and achieve a higher external validity.