Artırılmış gerçeklik destekli matematik eğitiminin ortaokul öğrencilerinin başarı, tutum ve öz yeterlik inançlarına etkisi
The effect of augmented reality supported mathematics education on achievement, attitude and self-efficacy beliefs of middle school students
- Tez No: 893956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ortaokul 6.sınıf matematik dersinde, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenen materyallerle yürütülen derslerin öğrencilerin akademik başarı, matematik öz-yeterlik inançları ve matematik tutumları üzerindeki etkilerinin incelemektir. Yöntem: Araştırma 6. sınıf öğrencileri ile 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Erzurum ilinde bir ortaokulda, deney 1 grubunda 23, deney 2 grubunda 24, kontrol grubunda ise 26 öğrenci olmak üzere ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre gerçekleştirilmiştir. Deney 1 grubuna yalnızca probleme dayalı öğrenme etkinlikleri ile matematik öğretimi yapılırken, deney 2 grubuna AG uygulamalarıyla desteklenen probleme dayalı öğrenme (PDÖ) etkinlikleri ile hazırlanan matematik öğretimi gerçekleştirilmiş ve kontrol grubu öğrencileri ise mevcut derslerine geleneksel öğretim yöntemleri ile devam etmişlerdir. Ön testlerle başlayan süreç, 6 hafta süren eğitim ve öğretimin ardından son testler ile sonlandırılmıştır. Bu araştırmanın uygulama süreci 6 hafta sürmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Matematik Başarı Testi”,“Matematik Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Matematik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ile öğrenim gören deney 1 grubu, artırılmış gerçeklik destekli materyaller ile probleme dayalı öğrenme yaklaşımını birlikte kullanan deney 2 grubu ve geleneksel yöntemlerle öğrenim gören kontrol grubu arasında akademik başarı açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Deney grupları kontrol grubuna göre daha yüksek akademik başarı sergilemiştir Deney 1 ve deney 2 grupları öğrencilerinin tutumlarının son test ortalaması ile kontrol grubu öğrencilerinin son test tutum puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak deney grupları lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca, matematik dersinde artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan ve PDÖ ile öğrenimi alan öğrencilerin, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanmayan kontrol grubu öğrencilerine göre öz yeterlilik inançlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Deney grupları kendi aralarında anlamlı farklılık gösterememişlerdir. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen bulgular göstermektedir ki gerçekleştirilen derslerin AG destekli materyallerle desteklenmesi öğretimin etkililiğini artırmaktadır. Ek olarak öğrencilerin PDÖ etkinlikleri ile öğrenim görmesi de öğretimin kalitesini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of lessons supported by augmented reality (AR) technology on students' academic achievement, mathematics self-efficacy beliefs, and attitudes towards mathematics in 6th-grade mathematics classes. Method: The research was conducted in the 2023-2024 academic year with 6th-grade students at a secondary school in Erzurum, using a quasi-experimental pre-test post-test control group design. The study included 23 students in experimental group 1, 24 students in experimental group 2, and 26 students in the control group. While experimental group 1 received mathematics instruction through problem-based learning (PBL) activities only, experimental group 2 received mathematics instruction using PBL activities supported by AR applications. The control group continued their lessons with traditional teaching methods. The process began with pre-tests and ended with post-tests after six weeks of instruction. The application process lasted six weeks. The“Mathematics Achievement Test,”“Mathematics Self-Efficacy Scale,”and“Mathematics Attitude Scale”were used as data collection tools in the study. Findings: The results of the study indicated significant differences in academic achievement among experimental group 1, which received instruction through the problem-based learning approach, experimental group 2, which used PBL activities supported by AR-enhanced materials, and the control group, which received instruction through traditional methods. The experimental groups showed higher academic achievement compared to the control group. There was also a statistically significant difference in favor of the experimental groups regarding post-test attitude scores between the experimental and control groups. Additionally, students who used augmented reality technology and received instruction through PBL demonstrated higher self-efficacy beliefs compared to students in the control group, who did not use augmented reality technology. No significant difference was found between the two experimental groups. Conclusions: The findings of the study suggest that supporting lessons with AR-enhanced materials increases the effectiveness of instruction. Additionally, students' learning through PBL activities also enhances the quality of instruction.