Temel eğitim Türkçe ders kitaplarındaki etkinlik bölümlerinin 21. yüzyıl öğrenme becerileri açısından incelenmesi
An analysis of activity sections in primary school turkish course books in terms of 21st century learning skills
  1. Tez No: 893964
  2. Yazar: BEGÜM SELÇUK GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
21. yüzyıl eğitim anlayışı, geleneksel öğrenme yaklaşımlarını aşarak öğrencilere çağın gereksinimlerine uygun beceriler kazandırmayı hedefler. Bu noktada, temel eğitim Türkçe ders kitaplarının etkinlik bölümlerinin incelenmesi, öğrencilere kazandırılan becerilerin ve öğrenme süreçlerinin modern eğitim ilkelerine ne kadar uygun olduğunu anlamak açısından önemlidir. Öncelikle,“beceri”kavramı üzerine yapılan literatür çalışmaları, öğrencilerin bilgiyi sadece ezberleyerek değil, onu anlayarak, uygulayarak ve eleştirel düşünerek öğrenmelerinin önemini vurgular. Geleneksel eğitim anlayışında bilgi aktarımı ön plandayken, 21. yüzyıl öğrenme becerileri, eleştirel düşünme, problem çözme, iletişim, iş birliği, teknoloji kullanımı gibi yetkinlikleri öne çıkarır. Temel eğitim Türkçe ders kitaplarında yer alan etkinlik bölümlerinin incelenmesi, bu becerilerin kitapların içeriğine ne kadar yansıtıldığını değerlendirmeyi sağlar. Örneğin, öğrencilerin metinleri anlama ve yorumlama becerilerini geliştiren etkinlikler, eleştirel düşünme becerisini destekler. Drama etkinlikleri veya grup çalışmaları ise iş birliği ve iletişim becerilerini güçlendirir. Ayrıca, dijital kaynakların kullanıldığı etkinlikler, öğrencilere teknoloji kullanımı konusunda deneyim kazandırır. Bu çalışma, Türkçe ders kitaplarının içeriğini değerlendirirken sadece bilgi aktarımına odaklanmayıp, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerine nasıl katkı sağladığını da göz önünde bulundurarak eğitimdeki iyileştirme potansiyelini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda, Türkçe ders kitaplarındaki etkinlik bölümlerinin, öğrencilerin çağın gereksinimlerine uygun beceriler kazanmalarını destekleme durumlarının anlaşılması ve 21. yüzyıl öğrenme becerileri bağlamında eğitimde daha etkili ve verimli yaklaşımların geliştirilmesine yönelik öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 21st century education approach aims to provide students with skills appropriate to the needs of the age by going beyond traditional learning approaches. At this point, examining the activity sections of basic education Turkish textbooks is important in order to understand how appropriate the skills and learning processes provided to students are with modern education principles. First of all, literature studies on the concept of“skill”emphasize the importance of students learning information not only by memorizing it, but also by understanding it, applying it and thinking critically. While only knowledge transfer is at the forefront in the traditional education approach, 21st century learning skills highlight competencies such as critical thinking, problem solving, communication, collaboration and use of technology. Examining the activity sections in basic education Turkish textbooks allows evaluating how much these skills are reflected in the content of the books. For example, activities that develop students' skills in understanding and interpreting texts support critical thinking skills. Drama activities or group work strengthen cooperation and communication skills. Additionally, activities using digital resources give students experience in using technology. This study will reveal the improvement potential in education by not only focusing on knowledge transfer when evaluating the content of Turkish textbooks, but also by considering how they contribute to students' development of 21st century skills. In this regard, understanding how the activity sections of Turkish textbooks support students to acquire skills appropriate to the needs of the age may enable the development of more effective and efficient approaches in education.