Engelli bireye sahip olan ailelerin kullandıkları savunma mekanizmaları ve psikolojik sağlamlılığın damgalanma üzerine etkisi
Defence mechanisms used by families with disabled individuals and the effect of psychological resilience on stigmatisation
  1. Tez No: 893978
  2. Yazar: RABİA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, engelli bireye sahip ailelerin kullandıkları savunma mekanizmaları ile psikolojik sağlamlığın damgalanma üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Engelli çocuklara sahip ailelerin yaşadığı psikososyal zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma yolları, araştırmanın temel odak noktasıdır. Araştırma, engelli çocuğa sahip ailelerin karşılaştıkları damgalanmanın azaltılması ve psikolojik sağlamlığın artırılması için stratejilerin belirlenmesine katkı sağlaması açısından değer taşımaktadır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmaya Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullar ve özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan engelli çocuklara sahip 250 ebeveyn katılım sağlamıştır. Araştırmada verilerin toplanması noktasında anket yöntemi kullanılmış olup anket içerisinde Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi ve Ebeveynlerin Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (ERHİDÖ) yer almıştır. Verilerin analizi SPSS v26 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Demografik veriler frekans analizi ile incelenmiş, ölçeklerin güvenilirliği Cronbach Alpha katsayıları ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık katsayıları ile kontrol edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş ve regresyon analizleri kullanılarak savunma mekanizmaları ve damgalanmanın psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, engelli bireye sahip ebeveynlerin yüksek düzeyde içselleştirilmiş damgalanma yaşadıklarını, ancak güçlü psikolojik sağlamlık özelliklerine sahip olduklarını göstermektedir. Savunma mekanizmaları ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş olup, bazı savunma mekanizmalarının damgalanmayı azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu ailelerin psikolojik sağlamlığını artırmak ve damgalanma ile başa çıkma stratejilerini geliştirmek için destekleyici müdahalelerin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the defense mechanisms used by families with disabled individuals and the effect of psychological resilience on stigma. The main focus of the research is the psychosocial difficulties experienced by families with disabled children and ways to cope with these difficulties. The research is valuable in terms of contributing to the determination of strategies to reduce the stigma faced by families with disabled children and increase psychological resilience. 250 parents of disabled children who were educated in schools and private rehabilitation centers affiliated to Tokat Provincial Directorate of National Education participated in the study, in which the quantitative research method was used. The survey method was used to collect data in the study, and the survey included the Personal Information Form, Adult Psychological Resilience Scale, Defense Forms Test and Parents' Internalized Stigma of Mental Illnesses Scale (ERHIDS). Data analysis was carried out using SPSS v26 program. Demographic data were examined with frequency analysis, and the reliability of the scales was evaluated with Cronbach Alpha coefficients. Whether the data showed a normal distribution was checked with skewness and kurtosis coefficients. The relationships between variables were examined with Pearson correlation analysis, and the effects of defense mechanisms and stigma on psychological resilience were evaluated using regression analyses. The results of the study show that parents of disabled individuals experience high levels of internalized stigma, but have strong psychological resilience characteristics. Significant relationships have been found between defense mechanisms and psychological resilience, and some defense mechanisms have been found to be effective in reducing stigma. As a result, the importance of supportive interventions to increase the psychological resilience of these families and develop strategies to cope with stigma is emphasized.