Yoğun bakım hastalarında bireysel ağız bakım sıklığı değerlendirmesine göre yapılan ağız bakımının mukozit ve oral mukozaya etkisi
The effect of oral care on mucositis and oral mucosa according to individual oral care frequency assessment
- Tez No: 893983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP CİVAN YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
YOĞUN BAKIM HASTALARINDA BİREYSEL AĞIZ BAKIM SIKLIĞI DEĞERLENDİRMESİNE GÖRE YAPILAN AĞIZ BAKIMININ MUKOZİT VE ORAL MUKOZAYA ETKİSİ Yaşar ŞAHİN Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ağustos 2024 Danışmanlar: Doç. Dr. Ülkü ÖZDEMİR Dr. Öğr. Üyesi Recep Civan YÜKSEL ÖZET Bu çalışma, yoğun bakım hastalarında standart sıklıkta yapılan rutin ağız bakımı uygulaması yerine, bireysel ağız bakım sıklığı değerlendirmesine göre yapılan ağız bakımının mukozit ve oral mukoza bütünlüğü üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gözlemsel ilaç çalışması olarak tasarlanan araştırma, 27.05.2023-07.12.2023 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi' nin Dahiliye Yoğun Bakım Ünitelerinde toplamda 41 yoğun bakım hastası ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler Hasta Bilgi Formu, Yoğun Bakım Ağız Bakımı Sıklığı Değerlendirme Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Mukozit Değerlendirme Formu, Ağız Değerlendirme Rehberi ve Hasta İzlem Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler histogram, Q-Q grafikleri ve Shapiro-wilk, Levene testi, t testi, tek yönlü varyans analizi, eşleştirilmiş t (paired t test) testi, varyans analizi, Pearson χ2 analizi ve Fisher kesin χ2 testi, Bonferroni, Tukey ve Tamhane testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ORAL CARE ON MUCOSITIS AND ORAL MUCOSA ACCORDING TO INDIVIDUAL ORAL CARE FREQUENCY ASSESSMENT Yaşar ŞAHİN Institute of Health Sciences, Department of Nursing Master's thesis, August 2024 Advisor: Assoc. Dr. Ülkü ÖZDEMİR Asst. Prof. Recep Civan YÜKSEL ABSTRACT This study was conducted to investigate the effect of individual oral care based on the evaluation of oral care frequency on mucositis and oral mucosal integrity in intensive care patients, instead of routine oral care practices performed at standard intervals. The observational drug study, designed research, was conducted with a total of 41 intensive care patients in the Internal Medicine Intensive Care Units of Erciyes University Health Practice and Research Center between May 27, 2023, and December 7, 2023. The data in the study were collected using the Patient Information Form, Intensive Care Oral Care Frequency Assessment Scale, World Health Organization Mucositis Assessment Form, Oral Assessment Guide and Patient Follow-up Form. The data were evaluated using histogram, Q-Q plots, Shapiro-Wilk test, Levene test, t test, one-way analysis of variance, paired t test, analysis of variance, Pearson χ2 analysis, and Fisher exact χ2 test, as well as Bonferroni, Tukey, and Tamhane tests.