Kanser tanısı almış bireylerin manevi iyi oluş durumlarının incelenmesi
Examining the spiritual well-being status of people diagnosed with cancer
- Tez No: 893982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kanser Tanısı Almış Bireylerin Manevi İyi Oluş Durumlarının İncelenmesi Kanser gibi uzun ve zorlu tedavi süreci gerektiren hastalıklarda, hastaların manevi iyi oluşluk durumları yaşamın anlamı ve tedavi süreçlerinin başarısı için oldukça önemlidir. Bu araştırma kanser tanısı almış hastaların manevi iyi oluş durumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Şubat - Mayıs 2024 tarihleri arasında Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin medikal onkoloji servisi ve ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi alan 300 kanser hastası oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı-bilgi formu ve“Manevi İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Tanıtıcı-bilgi formu kanser tanısı almış bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular ile manevi destek alma, tanılarına ve yaşam kalitelerine ilişkin durumlarını incelemeye yönelik sorular yer almaktadır. Elde elde edilen veriler SPSS 21 paket programında; ortanca, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik, sayılar, Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada hastaların manevi iyi oluş ölçeği puan ortancası 33.0 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Spiritual Well-Being of Individuals Diagnosed with Cancer In diseases such as cancer that require a long and difficult treatment process, the spiritual well-being of patients is very important for the meaning of life and the success of treatment processes. This descriptive study was conducted to examine the spiritual well-being of patients diagnosed with cancer. The sample of the study consisted of 300 cancer patients who received treatment in the medical oncology service and outpatient chemotherapy unit of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between February and May 2024. Introductory information form and“Spiritual Well-Being Scale”were used to collect the data. The descriptive-information form includes questions to determine the socio-demographic characteristics of individuals diagnosed with cancer and questions to examine the status of receiving spiritual support, their diagnosis and activities of daily living. The data obtained were evaluated using median, minimum and maximum values, percentages, numbers, Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U test in SPSS 21 package program. In the study, the median score of the spiritual well-being scale was 33.0.