Kronik hipoparatiroidi tanılı hastalarda serum endokan ve pentraxin 3 düzeylerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Evaluation of serum endocan and pentraxin 3 levels of patients diagnosed with chronic hypoparathyroidism and comprasion them with healthy control groups
  1. Tez No: 893989
  2. Yazar: GÖNÜL OR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE MEHLİKA KUŞKONMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, kronik hipoparatiroidi tanısı ile takipli hastaların kardiyovasküler risk değerlendirmesi için; endotel hasarının ve inflamasyonun göstergesi kabul edilen, aynı zamanda olumsuz prognostik sonuçlarla ilişkilendirilen, yeni nesil biyobelirteçlerden serum endokan ve pentraksin 3 (PTX3) düzeylerinin yol gösterici olup olmadığını araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Aralık 2023 ve Mart 2024 tarihleri arasında Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine başvuran kronik hipoparatiroidi tanısı almış 18-65 yaş arası 44 hasta ile benzer yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksine sahip 41 sağlıklı birey dahil edildi. Hastaların demografik verileri, sigara-alkol kullanım bilgileri, boy-kilo bilgileri, kan basıncı ölçümleri, biyokimyasal ve hormonal analiz sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to investigate whether serum endocan and pentraxin 3 (PTX3) levels, which are considered to be indicators of endothelial damage and inflammation and are also associated with unfavourable prognostic results, can be guiding for cardiovascular risk assessment of patients with chronic hypoparathyroidism. Materials and Methods: Forty-four patients aged 18-65 years with chronic hypoparathyroidism and 41 healthy individuals with similar age, gender and body mass index who were admitted to Endocrine and Metabolic Diseases outpatient clinics in Ankara Training and Research Hospital between December 2023 and March 2024 were included in our study. Demographic data, smoking and alcohol use, height and weight, blood pressure measurements, biochemical and hormonal analyses were evaluated.