Diyabetik hastalarda serum D vitamini düzeylerinin glisemik kontrol ve diyabetin kronik komplikasyonları ile ilişkisi
The relationship between serum vitamin D levels on glycemic control and chronic complications in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 412806
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Amaç: Diabetes Mellitus kronik hiperglisemi ile seyreden önemli morbidite ve mortaliteye yol açan mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara neden olan bir hastalıktır. Çeşitli tedavilere rağmen, diyabetik hastalarda vasküler komplikasyonlar en önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Birçok çalışmada D vitamini ile diyabet ve komplikasyonları arasında ilişki saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, D vitamini düzeyi ile glisemik kontrol ve diyabetin kronik komplikasyonları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Diyabet tanısı konmuş 18 yaş üzeri 51'i tip 1 diyabetes mellitus, 189'u tip 2 diyabetes mellitus olmak üzere 240 hastanın dosyaları ve laboratuar sonuçları retrospektif olarak tarandı. D vitamini düzeylerine göre hastaların laboratuar değerleri, diyabetin mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonları karşılaştırıldı. Hastalar D vitamini düzeylerine göre vitamin D düzeyi ≤ 20 ng/ml, 21-30 ng/ml arasında, vitamin D düzeyi > 30 ng/ml olarak üç gruba ayrıldı. Malignite, hiperparatiroidi, kronik karaciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği saptanan hastalarla, beden kütle indeksi > 45 kg/m² olanlar, D vitamini preparatı kullananlar ve gebeler çalışmaya alınmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes Mellitus is a chronic disease characterized by chronic hyperglycemia which leads to microvascular and macrovascular complications. Despite various treatments, vascular complications in diabetic patients are the most important causes of morbidity and mortality. Vitamin D difeciency is related with the onset of diabetes and severity complications. In this study, our aim is to determine vitamin D levels in diabetic patients and to evaluate the relationship between vitamin D levels according to glycemic control and existance of chronic complications. Materials and Methods: Totally 240 diabetic patients' records were reviewed retrospectively. 51 type 1 diabetic patients and 189 type 2 diabetic patients over the age of 18 were recruited in the study. Patients with; malignancy, existing diagnoses of hyperparathyroidism, chronic liver disease and kidney failure, body mass index (BMI) > 45 kg/m², receving vitamin D treatment and pregnant patients were excluded. Patients were divided into three groups according to vitamin D levels, group 1 with vitamin D levels ≤ 20 ng/ml, group 2 with vitamin D levels 21-30 ng/ml, group 3 with vitamin D levels >30 ng/ml. Relationship with vitamin D levels and existance of microvascular and macrovascular complications were evaluated.