Sekonder hiperparatiroidizm olgularında yapılan kriyoprezervasyonsuz total paratiroidektomi/önkol ototransplantasyon tekniğinin uzun dönem sonuçları
Long term results of total parathyroidectomy/auto transplantation without cryopreservation in secondary hyperthyroidism
- Tez No: 653043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA YARBUĞ KARAKAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sekonder hiperparatiroidi, kronik böbrek yetmezlikli hastalarda çok sık görülen bir komplikasyondur ve hastalığın progresyonunu yavaşlatmaya yönelik uygulanan medikal tedaviye rağmen yıllık paratiroidektomi insidansı yaklaşık %2.5'tir. Çalışmamızda, kliniğimizde sekonder hiperparatiroidizm olgularına uygulanan subtotal paratiroidektomi ve kriyoprezervasyonsuz total paratiroidektomi ve ototransplantasyon cerrahi yöntemlerinin erken ve geç dönem sonuçlarını ve etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 2003-2009 yılları arasında, paratiroidektomi yapılan 68 sekonder hiperparatiroidizmli hasta dahil edildi ve hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Subtotal paratiroidektomi yapılan hastalar grup 1 olarak, total paratiroidektomi ve ototransplantasyon yapılan hastalar grup 2 olarak sınıflandırıldı. Hastaların demografik özellikleri, ameliyat süresi, hastalıklı bez sayısı, hastalara eş zamanlı uygulanan tiroidektomi ve timektomi ve frozen patoloji kullanım bilgileri ve ameliyat sonrası dö¬nemde de, 48. saat, 1. hafta, 3., 6. ve 12. aylarda kontrol amaçlı bakılan serum kalsiyum, fosfor, parathormon ve alkalen fosfataz düzeyleri değerlendirildi. Ameliyatta, grup 1'de 8 hastaya (%14.9), grup 2'de 17 hastaya (%76.2) eş zamanlı timektomi yapıldı. Grup 1'de görülen persistan hiperparatiroidi oranı %14.9 (n=7) iken, grup 2'de %4.8 (n=1) idi. Rekürren hiperparatiroidi grup 2'de görülmezken, grup 1'de %10.6 oranında (n=5) görüldü. Tüm hastalar değerlendirildiğinde, persistan veya rekürren hiperparatiroidi gelişen hastaların %69.2'sinde (n=9) neden, ektopik veya süpernumara bez varlığıydı. Subtotal paratiroidektomi tekniğinde, artmış paratiromatozis ve artmış remnant doku hiperplazisi görülme sıklığı, rekürren hiperparatiroidizmden sorumludur. Seçilecek cerrahi tekniğe bilateral servikal timektominin eklenmesi, ektopik veya süpernumara bez varlığına bağlı gelişen rekürren ve persistan hiperparatiroidi insidansını azaltabilir. Son dönem böbrek yetmezlikli sekonder hiperparatiroidizm tanılı hastalara, bilateral servikal timektominin eklendiği, kriyoprezervasyonsuz total paratiroidektomi ve ototransplantasyon tekniği, güvenli ve etkili bir cerrahi seçenek olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Secondary hyperparathyrodism, is a common complication in patients with chronic renal failure, and the incidence is 2,5 % despite the medical therapy for reducing the progression of the disease . In our study, we aimed to compare the efficacy and early-late results of subtotal parathyroidectomy and total parathyroidectomy/auto transplantation without cryopreservation. Between 2003-2009, 68 patients with secondary hyperparathyrodism who had parathyroidectomy were analysed retrospectively. In group1 subtotal parathyroidectomy, in group2 total parathyroidectomy/auto transplantation without cryopreservation were performed in our clinic. Patients demographic characteristics, duration of the operation, number of glands with the disease, features of concurrent thyroidectomy, thymectomy and frozen pathology, and postoperative calcium, phosphor, parathormone and alkaline phosphatase levels (at the 48th hour, first week, third month, sixth month and twelfth week of the operation) were evaluated. In group1 8 patients (14.9%), in group2 17 patients (76.2%) had concurrent thymectomies. The rates of persistant hyperparathyrodism in group1 and group2 were 14.9% (n=7), 4.8% (n=1) respectively. In group2 no recurrent hyperparathyroidism was seen, in group2 10.6% (n=5) of the patients had recurrent hyperparathyroidism. The reasons of persistant and recurrent hyperparathyroidism were ectopic or supernumerary glands in 69.2% (n=9) of the patients. In subtotal parathyroidectomy technique, increased rate of parathyromatosis and remnant tissue hyperplasia are responsible for recurrent hyperparathyroidism. Concurrent bilateral thymectomy in surgical procedure can decrease incidence of persistant and recurrent hyperparathyroidism in the presence of ectopic and supernumerary glands. In patients with end stage renal failure and secondary hyperparathyrodism, bilateral cervical thymectomy concurrent with total parathyroidectomy/auto transplantation without cryopreservation can be applied as a safe and efficant surgical procedure.