'Elif ve Arkadaşları' adlı çizgi filmin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analyzing the cartoon 'Elif and Frıends' from the perspective of values education
- Tez No: 894018
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAMALİ NAZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Değer eğitimi, ailede başlayıp; okul, sosyal çevre ve medya ile şekillenerek devam eden bir süreçtir. Günümüzde, kitle iletişim araçlarının etkin kullanımı ile çizgi filmler, çocuklara değerlerin verilmesinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Buradan hareketle çalışmamızda, TRT Çocuk kanalında yayınlanan Elif ve Arkadaşları çizgi filminde öne çıkan belirlenen değerlerin nasıl ve ne şekilde ele alındığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmamızda, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak literatür taranmıştır. Çizgi filmlerde değerler eğitimi konulu çalışmalar derinlemesine incelenmiş ve temel kaynaklardan gerekli okumalar yapılmıştır. Sonraki aşamada, elde edilen veriler ışığında temalar oluşturularak çizgi filmde, değere atıf yapan bölümler tespit edilmiş ve elde edilen bulguların çizgi filmde nasıl yer aldığı detaylı bir biçimde incelenmiştir. Veriler, kontrol listesine göre veri analizi tekniğiyle analiz edilmiş ve buradan hareketle bulgular oluşturulmuştur. Elif ve Arkadaşları çizgi filminde yapılan analiz sonucunda; en çok verilen değerin saygı değeri olduğu tespit edilmiştir. Devamında da sorumluluk ve dürüstlük değerlerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Vatanseverlik değerininse en az verilen değer olduğu sonucuna varılmıştır. Ulaşılan sonuçlarda yola çıkılarak, çalışmanın sonunda çizgi filmde değerler eğitimi ile ilişkili yapılacak diğer çalışmalara katkı sağlaması açısından çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Value education is a process that begins in the family and continues to be shaped by school, social environment, and media. Today, with the effective use of mass communication tools, cartoons are used as an effective method for imparting values to children. Based on this, our study aims to highlight how fundamental values are addressed in the animated series“Elif and Friends”broadcast on TRT Çocuk channel. In our research, we conducted a literature review using qualitative research methods, specifically document analysis. Studies on values education in cartoons were thoroughly examined, and essential readings were conducted from primary sources. Subsequently, themes were identified based on the data collected, and sections of the cartoon referencing values were pinpointed and analyzed in detail to understand how these findings are portrayed in the cartoon. Using a checklist, the data was analyzed using da ta analysis techniques to generate findings. Through our analysis of“Elif and Friends”it was determined that the most emphasized value in the series is respect. Following that, values such as responsibility and honesty were prominently featured. It was also found that patriotism is the least emphasized value. Based on these findings, recommendations were made at the conclusion of the study to contribute to further research related to values education in the cartoon series.