1980 sonrası uygulanan ekonomi politikalarının gelir dağılımına etkileri
Impacts of the policies post 1980 on income distribution
  1. Tez No: 89402
  2. Yazar: FEHMİ KONYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET 1980 Sonrası Uygulanan Ekonomi Politikalarının Gelir Dağılımı Üzerine Etkileri' adlı bu yüksek lisans tezi dört ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde gelir dağılımı ile ilgili kavramlar ve teoriler açıklanmıştır. ikinci bölümde ise ekonomi politikaları,gelir dağılımı ilişkileri ve gelir dağılımı üzerinde etkileri yüksek olan ekonomi politikaları değerlendirilmiştir.Ücüncü bölümde 1960 sonrasi Planlı dönemde Türkiye'de gelir dağılımının genel hatları çizilerek, Kalkınma Planlarında gelir dağılımı ve yapılan gelir dağılımı araştırmaları sonuçları verilmiştir.Dördüncü ve son bölümde 1980 sonrası Türkiye Ekonomisinde yaşanan değişimler genel olarak değerlendirildikten sonra maliye politikaları, sosyal güvenlik politikları toplusözleşme ve ücret politikaları ve en son tarım politikalarında meydana gelen değişikliklerin gelir dağılımına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This master thesis called'Tmpacts of the Economy Policies Post 1980 on Income Distribution " consists of 4 main parts:The part one deals with the concepts and theories concerning income distribution.The part two adresses the relations between economy policies and income distribution,and economy policies that have major impacts on income distribution. The part three outlines the income distribution in Turkey in planned period and gives research results stated in development plans. Lastly,part four discusses variations in turkish economy after 1980 and deals with the impacts of the variations in finance,socsial security,colective bargaining, waging and agricultural policies in this period on income distribution and adresses variations in income distribution post 1980 period by means of statistical values