Neo-liberal ekonomi politikalarının tarımsal performans üzerine etkisi: türkiye ve oecd ülkelerinin karşılaştırılması
The effects of neo-liberal economy policies on agricultural performance: comparison of turkiye and oecd countries
  1. Tez No: 894036
  2. Yazar: ARDAHAN BATUHAN BALCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tarım ekonomisi, ekonomi biliminin bir alt dalı olarak önemini dün olduğu gibi bugün de korumaktadır. Tarım sektöründe etkinlik ve verimlilik ile ülkelerin kendi kendine yeterlik durumu günümüzde önemli bir sorun olarak yer almaktadır. Tarım sektörünün 1980 yılı ve öncesi dönemde devlet müdahaleciliğiyle performansının durumu ve 1980 yılı ve sonrasında Neo-liberal ekonomi politikaları ile geldiği durum hem Türkiye düzeyinde hem de uluslararası düzeyde tartışma konusu olmaktadır. Türkiye'de ve Türkiye'nin de üyesi olduğu uluslararası bir kurum olan OECD'ye üye ülkelerin tarım sektörlerinin karşılaştırmalı bir analizini temel alan çalışma içerisinde günümüz tarım sektörünün durumunu anlayabilmek için Neo-liberalizm ve Neo-liberal ekonomi politikalarının ne olduğu ve tarım sektörü üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Neo-liberalizm temel olarak iki temel ekonomik serbestlik ölçütüne dayanmaktadır. Bunlar ise; mal serbestliği ile sermaye serbestliğidir. Çalışma içerisinde ise Neo-liberal politikaların ampirik araştırma içerisindeki yerini ülkelerin dış ticaret açıklığı ile belirterek mal serbestliği şeklinde analiz edilmiştir. Neo-liberal politikalardaki mal serbestliğini tanımlarken; 30 OECD üyesi ülkenin 1990-2020 yılları arasındaki 31 yıl süresince ihracat ve ithalat miktarlarının çıkartılarak net dış ticaret dengelerinin bulunması ve bu ülkelerin GSYH düzeylerine oranlanması ile ülkelerin dışa açıklıkları ortaya koyulmuştur. Neo-liberal politikaların Türk tarım sektörü ve OECD ülkelerinin tarım sektörlerine etkileri için panel veri analizi yöntemiyle 30 OECD üyesi ülkenin 1990-2020 yılları arasındaki 31 yıl içerisindeki tarım arazilerinin Neo-liberal politikalardan etkilenme düzeyi incelenmiştir. Araştırma Neo-liberal ekonomi politikalarının tarım arazilerinin azalmasında etkili olduğu şeklindedir. Çalışmanın temel amacı 1980 yılı ve sonrasındaki hem küresel hem de yerel ölçekte meydana gelen değişimler ve bu değişimlerin tarım sektöründeki performansa yönelik etkilerine dair açık bir çıkarımda bulunabilmek ve tarım sektörüne yönelik çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Agricultural economics, as a sub-branch of economics, maintains its importance today as it did yesterday. Efficiency and productivity in the agricultural sector and the self-sufficiency of countries are important problems today. The state of the performance of the agricultural sector with state interventionism in the period before 1980 and the state of the agricultural sector with neo-liberal economic policies after 1980 is a subject of discussion both in Turkey and at the international level. In this study, which is based on a comparative analysis of the agricultural sectors in Turkey and the member countries of the OECD, an international organisation of which Turkey is a member, neo-liberalism and neo-liberal economic policies and their effects on the agricultural sector have been mentioned in order to understand the state of the agricultural sector today. Neo-liberalism is basically based on two basic criteria of economic freedom. These are; freedom of goods and freedom of capital. In the study, the place of neo-liberal policies in the empirical research is analysed in the form of goods liberalisation by specifying the foreign trade openness of countries. While defining the freedom of goods in neo-liberal policies; the openness of the countries was revealed by subtracting the export and import amounts of 30 OECD member countries for 31 years between 1990-2020, finding the net foreign trade balances and proportioning them to the GDP levels of these countries. For the effects of neo-liberal policies on the Turkish agricultural sector and the agricultural sectors of OECD countries, the level of influence of neo-liberal policies on the agricultural lands of 30 OECD member countries for 31 years between 1990-2020 was examined by panel data analysis method. The research shows that neo-liberal economic policies are effective in the decrease of agricultural land. The main purpose of the study is to make a clear inference about the changes that occurred in both global and local scale after 1980 and the effects of these changes on the performance of the agricultural sector and to offer solutions for the agricultural sector.