Lorsque 'la vie s'arrête' : une analyse au sujet des nouvelles des décès
'Yaşam Durduğunda' : ölüm haberleri üzerine bir analiz
  1. Tez No: 894035
  2. Yazar: ŞİLAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP VERDA İRTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, medyada ölümle ilgili haberlerinin nasıl aktarıldığı ve bu haberlerde ölüme ilişkin söylemlerin nasıl çeşitlilik gösterdiğini anlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda çalışma, medyanın ölüme dair söylemlerinin toplumsal dinamikleri nasıl yansıttığını ve bu söylemlerin söylem aracılığıyla eşitsizliği ve ayrımcılığı nasıl yeniden üretebildiğini analiz ediyor. Çalışma, medya söyleminin kamuoyu, davranış ve ideolojiler üzerinde yarattığı etkinin ve insanların zihinlerini biçimlendirme/yönlendirmenin ötesinde, belirli toplumsal pratikler bağlamında normlar, toplumsal yapılar ve güç çeşitleriyle ilişkili olduğunu savunuyor. Tezin amacı, ölüm haberleri üzerine geliştirilen söylemlerin sosyal dışlanma süreçlerindeki rolünü ve bu süreçlerin medyaya yansıma biçimini söylemsel düzeyde derinlemesine analiz etmektir. Bu bağlamda, medya söylemlerinin toplumsal güç ilişkilerini ve toplumsal eşitsizlikleri nasıl yansıttığı ve yeniden üretebildiğini incelemek için Eleştirel Söylem Analizi (ESA) hem teorik hem de metodolojik olarak kullanılmaktadır. ESA söylemi, güç ilişkileri ve toplumsal yapılar tarafından hem şekillendirilen hem de oluşturulan toplumsal bir pratik olarak görmekte ve toplumsal eşitsizliklerin dil kullanımı yoluyla ifade edilmesini, inşa edilmesini ve meşrulaştırılmasını eleştirel bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, seçilen döneme ait ölümle ilgili tüm haberler incelenmekte ancak açık veya örtülü ayrımcılık içeren haberler ESA kullanılarak analiz edilmektedir. Bu noktada ESA, örtülü ifadelerdeki güç ilişkilerinin ve ideolojilerin ortaya çıkarılmasına önem verdiğinden, ayrımcı söylemin daha örtülü biçimlerini içeren haberler derinlemesine analiz edilmektedir. Bu analizler, medyada ölümle ilgili haberlerin aktarılma biçiminin toplumsal dışlanmayı yansıttığını ve dolayısıyla ortaya çıkan eşitsizlikleri söylem yoluyla yeniden üretebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand how news related to death is presented in the media and how discourses on death exhibit diversity within these news. In this context, the study analyses how media discourses on death reflect social dynamics and how these discourses reproduce inequality and discrimination through discourse. It argues that media discourse, beyond shaping/manipulating public opinion, behaviour, and ideologies, is related to norms, social structures, and various forms of power within specific social practices. The purpose of this thesis is to conduct an in-depth discursive analysis of the role of discourses surrounding death-related news in processes of social exclusion and how these processes are reflected in the media. This thesis employs Critical Discourse Analysis (CDA) both theoretically and methodologically to examine how media discourses reflect and can reproduce social power relations and inequalities. CDA views discourse as a social practice shaped and constituted by power relations and social structures and critically examines how social inequalities are expressed, constructed, and legitimized through language use. All death-related news from the selected period was examined, but news containing explicit or implicit discrimination was analysed using CDA. At this point, since CDA emphasizes revealing the power relations and ideologies embedded in implicit expressions, news containing more covert forms of discriminatory discourse was analysed in-depth. These analyses demonstrate that the way death-related news is presented in the media reflects social exclusion and consequently reproduces emerging inequalities through discourse.