Pharmaceutical preparation and characterization of lisinopril drug nanocrystals by using anti-solvent crystallization method
Anti-solvent kristalizasyon yöntemleri kullanılarak lisinopril ilaç nanokristallerinin farmasötik hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 894047
  2. Yazar: ABDULMOHSIN HAMEED ABDULLAH AL AIROA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya Mühendisliği, Pharmacy and Pharmacology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon, günümüzün en tehlikeli, önemli ve yaygın hastalıkları arasında yer almakta olup, kontrol altına alınması için hızlı tedavi uygulanması gerekmektedir. Nanoteknoloji, ilaç endüstrisi alanında büyük bir gelişmeye katkıda bulunarak, geleneksel ilaçların hastalıkların tedavisindeki performansının kontrol edilmesi ve iyileştirilmesi üzerindeki olumlu etkisini artırmıştır. Nanotıp, geleneksel ilaçların ulaşamadığı hücreleri yüksek oranda hedefleyebilme avantajına sahiptir. Lisinopril nanokristalini ve kolloidal nanoparçacıkları üretmek için Antisolvent kristalizasyon tekniği kullanıldı. Üç farklı numune hazırlandı; birinci numune, 25 mg/ml Lisinopril tozunun saf su içinde çözülmesiyle hazırlandı ve antisolvent solüsyonu olarak Tween 20'nin mevcudiyetinde aseton içerisinde çökertildi. İkinci numune, 50 mg/ml Lisinopril tozunun saf su ve aseton, asetonitril, dimetilformamid ve Tween 80 içeren bir anti-solvent solüsyonu içinde çözülmesiyle hazırlandı. Üçüncüsü, 100 mg/ml Lisinopril tozunun sulu solüsyonunun asetonitril, dimetilformamid ve PVP'den oluşan bir antisolvent solüsyonu ile kullanılmasıyla hazırlandı. Ham Lisinopril ve elde edilen kolloidal nanopartiküller ve yeniden kristalize edilmiş tozlar SEM, XRD ve FTIR, kullanılarak karakterize edilmiştir ve ayrıca aktif madde oranları Faz-Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (RP-HPLC) ile belirlenip, üretilen yeniden kristalize edilmiş tozların su içeriği de incelenmiştir. Son aşamada ise üretilen tüm Lisinopril ilaç nanokristalleri için stabilite çalışması yapıldı ve üretilen tüm numuneler, ilaç endüstrisinde kullanım için stabilitelerinin sağlanması amacıyla tersine mühendislik farmasötik testleri ile tespit edilen referans hammadde ile karşılaştırıldı. Numuneler, WHO sınırlamalarına göre 6 aylık stabilite çalışması boyunca stabil bir farmasötik formüle sahiptir.
Özet (Çeviri)
Heart disease and high blood pressure are among the most dangerous, significant, and widespread diseases in the present time, which need rapid treatment to control them. Antihypertensive drugs comprise several compounds with the therapeutic intention of preventing, controlling, or treating hypertension. Nanotechnology has contributed to significant development in the pharmaceutical industry, improving its positive effect on controlling and improving the performance of traditional medicines in treating diseases. Nanomedicines have the advantage of targeting cells that traditional drugs cannot reach at a high rate. The Antisolvent crystallization technique produced the Lisinopril nanocrystal and colloidal nanoparticles. Three different samples were prepared; sample one was prepared by dissolving 25 mg/ml of Lisinopril powder in distilled water. as a solvent solution and precipitated in acetone with the presence of Tween 20 as the antisolvent solution. Sample two was prepared by dissolving 50 mg/ml of Lisinopril powder in distilled water.. as a solvent solution with acetone, acetonitrile, dimethylformamide, and Tween 80 as antisolvent solutions. The third one was prepared using 100 mg/ml of a solvent solution with an antisolvent solution consisting of acetonitrile, dimethylformamide, and PVP. The raw Lisinopril and obtained colloidal particles and re-crystallized powders were characterized by using SEM, XRD, and FTIR, and also the ratio of the active substance by Phase-High Performance Liquid Chromatography (RP-HPLC) as well as the water content of the produced re-crystallized powders was also examined. In the last stage, a stability study was conducted for all produced Lisinopril drug nanocrystals, and all produced samples were compared with the reference raw material detected by reverse engineering pharmaceutical tests to ensure their stability for use in the pharmaceutical industry. Samples have a stable pharmaceutical formula during 6 months of stability study according to the limitation of WHO.