Optimal power flow solution using fully connected neural networks with discrete wavelet transform
Ayrık dalgacık dönüşümü ile tam bağlantılı sinir ağları kullanılarak optimum güç akışı çözümü
  1. Tez No: 894048
  2. Yazar: RESUL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Optimal Güç Akışı (OPF), güç sistemlerinde operasyonel ve planlama stratejileri için en değerli araçlardan biridir. OPF'yi çözmek için kullanılan geleneksel yöntemler, büyük ölçekli sistemlerde karmaşıklık ve hesaplama zorlukları gibi sorunlarla karşılaşmıştır. Bu tez, problemlerin üstesinden gelmek için ayrık dalgacık dönüşümü ile desteklenen bir Tam Bağlantılı Sinir Ağı (FCNN) önermektedir. FCNN, ayrık dalgacık işleme yöntemini kullanarak durağan olmayan veriler için daha iyi çözümler sunmakta ve hem zamansal hem de frekans detaylarında özellikler çıkarmaktadır. Bu özellikler, optimum güç dağılımları için FCNN'nin parametre tahmin kabiliyetini artırabilir. Önerilen modeller, tahmin doğruluğunda ve hesaplama verimliliğinde önemli bir gelişme göstermek için geleneksel FCNN yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Performans testleri IEEE-24 bara sistemi, IEEE-57 bara sistemi ve IEEE-118 bara sistemi durumları için gerçekleştirilmiştir. Performans, jeneratör çıkışları ve bara gerilimleri ile ilgili ortalama karesel hata analizine dayalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrık dalgacık dönüşüm tekniği FCNN'nin performansını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The Optimal Power Flow (OPF) is one of the most valuable tools for operational and planning strategies in power systems. Traditional methods for solving OPF have faced problems such as complexity and computational difficulties in large-scale systems. This thesis proposes a Fully Connected Neural Network (FCNN) supported by the discrete wavelet transform to handle the problems. By using discrete wavelet processing, FCNN provides better solutions for non-stationary data and extracts features in both temporal and frequency details. These features can enhance the parameter prediction capability of the FCNN for optimal power distributions. The proposed models are compared with conventional FCNN method to demonstrate a considerable improvement in predictive accuracy as well as computational efficiency. The performance tests were conducted for the IEEE-24 bus system, IEEE-57 bus system, and IEEE-118 bus system cases. The performance was evaluated based on mean squared error analysis related to generator outputs and bus voltages. The discrete wavelet processing technique positively affects the performance of FCNN.