40 yaş üzeri kronik hastalığı olan popülasyonda kronik hastalık sayısının anksiyete ve depresyon skorlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of the number of chronic diseases on anxiety and depression scores in a population over 40 years of age with chronic illness'
  1. Tez No: 894049
  2. Yazar: HALİL GAZİ CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Tüm dünya popülasyonundaki kronik hastalık sayıları, buna paralel olarak multimorbidite giderek artmaktadır ve giderek artacağı tahmin edilmektedir. Multimorbidite, tüm hekimler için önemli olmakla birlikte, tek bir hastalık grubuna yönelik bakım vermemesi nedeniyle, özellikle birinci basamak hekimleri için yüksek öneme sahiptir. Depresyon ve anksiyete en sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklardır. Literatür tarandığında ülkemizde birinci basamakta kronik hastalık sayısı ile anksiyete ve depresyon ilişkisini inceleyen çalışma yapılmadığı görülmüştür. Amaç: Kronik hastalık sayısı ile HADS-A ve HADS-D skorlarının ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, tanımlayıcı bir araştırma olup, Marmara Üniversitesi Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi' nde Kasım 2023-Mart 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. 40 yaş ve üzeri, en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler hedef popülasyonu oluşturmuştur. Katılımcılar, ASM' deki dört birimin hekimlerden oluşan anketörlerin gözetimini altında sosyodemografik bilgiler ve kronik hastalıklarına dair sorular içeren veri toplama formlarını ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'ni doldurmuştur. Toplam 400 kişinin verisi çalışmaya dahil edilmiş, elde edilen veriler ile tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The number of chronic diseases in the global population, and consequently multimorbidity, is steadily increasing and is expected to continue to rise. Multimorbidity is significant for all physicians, but it holds particular importance for primary care physicians due to their broad scope of care beyond single disease groups. Depression and anxiety are the most common psychiatric disorders. A review of the literature reveals that there have been no studies in our country examining the relationship between the number of chronic diseases and anxiety and depression in primary care settings. Objective: The aim was to investigate the relationship between the number of chronic diseases and the HADS-A (Hospital Anxiety and Depression Scale-Anxiety) and HADS-D (Hospital Anxiety and Depression Scale-Depression) scores. Method: Our study is a descriptive research conducted at Marmara University Tuzla Training Family Health Center, between November 2023 and March 2024. The target population consisted of individuals aged 40 and above, with at least one chronic disease. Participants completed data collection forms, which included questions about sociodemographic information and their chronic diseases, as well as the Hospital Anxiety and Depression Scale, under the supervision of physician surveyors from four units at the Family Health Center (ASM). Data from a total of 400 individuals were included in the study, and descriptive and comparative analyses were conducted with the obtained data.