Kuzey Halep'te çiftçilerin modern sulama teknolojilerini benimsemesini etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting farmers' adoption of modern irrigation technologies in northern Aleppo
- Tez No: 894052
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojik gelişme, tarım sektörü de dahil olmak üzere tüm alanlarda insan ırkının gelişiminde en önemli faktördür. Öte yandan iklim, doğal faktörler ve bunların dalgalanmalarının doğrudan ve dolaylı etkileri vardır. Bu teknolojiyi yayma ve çiftçileri teknolojiyi benimseme ve üretim süreçlerine uygulama süreci, buluşun kendisi kadar önemlidir. Sulanan tarım, gelişmekte olan ülkelere kıyasla gelişmiş ülkelerde yüksek verimlilik ve üretkenlik standartları ile karakterize edildiği için dünyadaki en büyük tarımsal üretim payına sahiptir. Bunun nedeni modern teknolojilerin tarımsal üretimin tüm aşamalarında, özellikle sulamada yaygın olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Tüm bunlar, belirli ve yeterli miktarda sulama suyu tüketmenin ve atıkları azaltmanın yanı sıra, özellikle su kaynaklarının kıtlığı olan bölgelerde, üretim ve verimlilikte önemli bir artışa yol açtı. Bu araştırma, çiftçilerin Suriye'nin kuzeyindeki modern sulama tekniklerini benimsemesini etkileyen ekonomik ve sosyal faktörleri inceleyecek. Bu bölge su kaynakları sıkıntısı çekiyor ve bu bölgedeki çiftçiler hala büyük miktarlarda suya ve yüksek oranda israfa ihtiyaç duyan yaygın olarak kullanılan geleneksel sulama tekniklerini kullanıyor. Mevcut benimsemesini göstergeleri benimsemesini oranları, benimsemesini yayını, benimsemesini yoğunluğu ve benimsemesini beklentileri açısından incelenecektir.Farklı ekonomik ve sosyal faktörlerin her birinin, çiftçilerin kabulü veya benimsemeyi reddetmesine ne ölçüde katkıda bulunduğunu belirleyin. Çalışmanın amacına uygun matematiksel modeller kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The technological development is the most important factor in the development of mankind in all fields, including the agricultural sector, while climate and natural factors and their fluctuations have direct and indirect effects, but the process of diffusion this technology and making farmers adopt it and apply it in their production processes has the same importance as the invention itself. Irrigated agriculture occupies the largest share of agricultural production in the world as it is characterized by high standards of efficiency and productivity in developed countries compared to developing countries, and the reason for this is due to the widespread use of modern technologies in all stages of agricultural production, especially irrigation, which led to a significant increase in production and productivity beside consuming specific and sufficient quantities of irrigation water and reducing waste, especially in areas that suffer from scarcity of water resources. This research will study the economic and social factors affecting farmers 'adoption of modern irrigation techniques in northern Syria, which in some areas suffers from water scarcity. Also, farmers in this region still widely use traditional irrigation techniques that need large quantities of water and a high waste rate. The current adoption indicators will also be studied in terms of ratios of adoption, difusion of adoption, intensity of adoption and expectations of adoption and determining the extent to which each of the various economic and social factors contribute to accepting or rejecting by farmers of the adoption of some or all modern irrigation techniques in the studied area through the use of appropriate mathematical models.