İlkokul öğrencilerinin kültürel miras konusunda bilinçlenmesinde dijital oyunlaştırmanın ve görsel arayüz tasarımının rolü
The role of digital gamification and visual interface design in raising awareness of primary school students about cultural heritage
- Tez No: 894062
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Kültürel miras, geçmişten günümüze taşınan ve gelecek nesillere aktarılması gereken değerlerdir. Günümüzde bu miras çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır ve bu nedenle sürdürülebilirliği önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren eğitim yoluyla kültürel miras bilincini aşılamak, bu sürdürülebilirliği sağlamanın temel yoludur. İlkokul ve ortaokul Sosyal Bilgiler ile Görsel Sanatlar ders programları incelenmiş, özellikle İlkokul 4. sınıf amaç ve kazanımları analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemi ve açıklayıcı durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada sınıf öğretmeni, uzman sanat eğitimcileri, katılımcı gözlemci ve 27 kişilik 4.sınıf öğrencisi yer almıştır. Kültürel miras kazanımlarını dijital öğrenme ortamında görseller, oyunlar ve bilgilerle desteklemek amacıyla“Kültür Avı”adlı bir görsel arayüz tasarlanmıştır. Bu arayüz, Türkiye'nin kültürel miras ögelerini öğretmeye yönelik oyunlar içermektedir. Gözlemler ve görüşmeler, geliştirilen görsel arayüz tasarımı ve ders-ünite planı önerilerinin, 4.sınıf öğrencilerinin kültürel mirasa ilgilerini artırdığını, onları bilinçlendirdiğini ve eğlendirerek eğittiğini göstermiştir. Sosyal Bilgiler dersinde yapılan mini eşleştirme testi ve Görsel Sanatlar dersinde 9 grubun görsel arayüz tasarımları, uzmanlarca dereceli puanlama anahtarı ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, projenin İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin kültürel miras konusunu öğrenmelerine ve belirli bir düzeyde bilinç kazanmalarına katkı sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is a value that has been carried from the past to the present and needs to be transmitted to future generations. Today, this heritage faces various challenges, making its sustainability crucial. Instilling awareness of cultural heritage through education from early ages is key to ensuring its continuity. The primary school and middle school Social Studies and Visual Arts curricula were examined, focusing particularly on the objectives and goals of the 4th grade. A qualitative research method and an explanatory case study design were employed. The study involved classroom teachers, expert art educators, participant observer, and 27 fourth-grade students. To support cultural heritage goals in a digital learning environment, a visual interface called“Kültür Avı”was designed. This interface includes games aimed at teaching Turkey's cultural heritage elements. Observations and interviews indicated that the developed visual interface design and lesson unit plan suggestions increased fourth-grade students' interest in cultural heritage, raised awareness, and effectively educated them in an enjoyable manner. A mini matching test in Social Studies class and visual interface designs by 9 groups in Visual Arts class were evaluated by experts through graded scoring rubric. This evaluation demonstrated that the project contributed to fourth-grade students learning about cultural heritage and gaining awareness to a certain extent.