Çalışma hayatında engelli bireylerin karşılaştıkları sorunların belirlenmesine yönelik araştırma
Research to determine the problems faced by people with disabilities in working life
- Tez No: 894072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜESSER DEHMEN GÜLASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Engelli bireyler çalışma hayatında aktif rol alarak topluma katkı sağlamak istemektedir. Bu yüzden engelli bireyler eğitim hayatları bittiğinde kendi uzmanlık alanları ve engel türlerine uygun iş alanlarında çalışmayı amaçlamaktadır. Fakat engelli bireyler çalışma hayatına katılırken bazı zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu araştırmanın amacı, engelli istihdamının durumu ve engellilerin sosyal hayatta ve çalışma hayatında karşılaştıkları sorunların incelenmesi ve bu sorunlara getirdikleri çözüm önerilerine yer vermektir. Araştırma nitel araştırma deseniyle tasarlanmıştır. Çalışma İstanbul ilinde özel sektör ve kamu sektöründe çalışan 10 engelli bireyin katılımı ile yapılmaktadır. Bu araştırmada derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmaktadır. Veriler toplanması için katılımcıların onayı ile alınan ses kayıtları deşifre edilmektedir. Betimsel analiz yöntemi kullanılarak veriler analiz edilerek bulgulara ulaşılmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda 8 adet tema ve bu temalara ait 25 alt tema oluşturularak engellilerin çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlara yer verilmektedir. Engelli bireylerin farklı sektör, farklı eğitim durumu ve farklı engel türleri olmasına rağmen iş hayatında ortak sorunlarla karşılaştıkları anlaşılmaktadır. Bu sorunların çözümü için toplumun bilinçlendirilmesi, engelli bireylerin kendi hakları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olması ve devletin kanunlara uyulması için denetimlerini arttırması gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals with disabilities want to contribute to society by taking an active role in working life. Therefore, disabled individuals aim to work in business areas suitable for their fields of specialization and types of disabilities when their education life is over. However, individuals with disabilities face some difficulties while participating in working life. The aim of this research is to examine the status of disabled employment and the problems faced by disabled people in social and working life and to include the solution suggestions they bring to these problems. The research was designed with qualitative research design. The study is conducted with the participation of 10 disabled individuals working in the private and public sectors in Istanbul. In this research, in-depth interview method is used. In order to collect the data, the voice recordings taken with the consent of the participants are transcribed. The findings are reached by analyzing the data using descriptive analysis method. As a result of the findings obtained in the research, 8 themes and 25 sub-themes belonging to these themes are created and the problems faced by disabled people in working life are included. It is understood that disabled individuals face common problems in business life despite different sectors, different educational status and different types of disabilities. In order to solve these problems, it is concluded that the society should raise awareness, disabled individuals should have more information about their rights and the state should increase its inspections to ensure compliance with the laws.