Spiritüel liderliğin çalışanlar üzerindeki etkileri
The effects of spiritual leadership on employees
- Tez No: 894075
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı Spiritüel liderliğin İş Tatmini, Etik Davranış ve Çalışan Motivasyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nin en kalabalık ili olan İstanbul'da ikamet eden çalışanlardan oluşmuştur. Veriler anket toplama yöntemiyle toplanmıştır. Toplam 325 veri seti analiz edilmiştir. Sonuçlar Spiritüel Liderliğin üç boyutunun, yani vizyon, umut/inanç ve fedakar sevginin İş Tatmini, Etik Davranış ve Çalışan Motivasyonunu etkilediğini gösterdi. Bu çalışma, Türkiye'nin benzersiz sosyo-ekonomik ortamında spiritüel liderliğin uygunluğuna ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır. Bu araştırma, spiritüel liderlik ile kritik örgütsel sonuçlar arasındaki bağlantıları inceleyerek liderlik çalışmalarının anlaşılmasını geliştirmekte ve Türkiye bağlamında liderlik gelişimi ve örgütsel yönetim için pratik bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the influence of Spiritual Leadership on Job Satisfaction, Ethical Behavior, and Employee Motivation. The study's respondents were employees staying in Istanbul, the most populous province of the Marmara Region in Turkey. Data was collected from the survey method. Totally 325 datasets were analyzed. The results showed that three dimensions of spiritual leadership, namely, vision, hope/faith, and altruistic love influence Job Satisfaction, Ethical Behavior, and Employee Motivation. This study offers valuable insights into the suitability of spiritual leadership in Turkey's unique socio-economic environment. This research enhances the understanding of leadership studies and provides practical insights for leadership development and organizational management in Turkish contexts by examining the connections between spiritual leadership and critical organizational outcomes.