Otantik liderlik tarzının uzaktan çalışma sürecinde çalışanın ruhsal iyi oluş (Well beıng) haline etkisi
The effect of authentic leadership style on the employee's well being in the remote working process
- Tez No: 799033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÇANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Otantik liderlerin takipçilerine sağlamakta olduğu koşullardan bazıları; objektif tutumlar, koşulsuz duygusal destek, etkin davranışsal şeffaflık şeklindedir. Bu liderler negatif duygulardan ziyade, örgüt çalışanlarının öz benliklerinin gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bu pozitif duygu gelişimi sayesinde takipçilerde yüksek performans seviyeleri ortaya çıkmaktadır. Otantik liderlik performans gibi birçok etken üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır. Otantik liderler örgütlerin fırsat ve hedefleri konularında diğer liderlere oranla daha duyarlı olmaktadır Bu araştırmada otantik liderlik algısının ruhsal iyi oluş üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, otantik liderlik algısı ve ruhsal iyi oluş düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın bu amacına uygun olarak araştırmada nicel bir araştırma dizaynı kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak bu araştırmada ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini beyaz yaka çalışanları ve orta kademe yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini bu evren içerisinden araştırmaya katılmayı kabul etmiş 444 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun verilerin toplanabilmesi için bu araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Anketlerin giriş kısmında araştırma hakkında bilgilendirme yapılmış ve araştırmaya katılmanın gönüllülük esasına dayandığı bildirilmiştir. Anket 3 ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde 8 maddelik Ruhsal İyi Oluş Ölçeği yer almıştır. İkinci bölümde 16 maddelik Otantik Liderlik Envanteri yer almıştır. Üçüncü ve son bölümde ise 9 maddelik demografik bilgi formu yer almıştır. Anketler aracılığıyla toplanan araştırmanın verileri IBM SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliğini test etmek için iç tutarlılık katsayılarının (Cronbach's Alpha) hesaplaması gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin veri dağılımlarının normalliği çarpıklık ve basıklık değerleri kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arası farklılıkları analiz etmek için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. İlişki analizleri için Pearson momentler çarpımı korelasyon testi kullanılmıştır. Etki analizleri için ise çoklu regresyon testi kullanılmıştır. İstatistiki anlamlılık %95 güven aralığında aranmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; katılımcıların otantik liderlik algısı toplam düzeyi ile onların ruhsal iyi oluş düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Bir diğer deyişle, katılımcıların otantik liderlik algısı toplam düzeyi ile onların ruhsal iyi oluş düzeylerinden birinde olan bir artış diğerinde de bir artışa, tersine birisinde olan azalma diğerinde de bir azalmaya neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Some of the conditions that authentic leaders provide to their followers; objective attitudes, unconditional emotional support, and effective behavioral transparency. Rather than negative emotions, these leaders contribute to the development of their employees' self-esteem. Authentic leaders provide positive emotion development and because of that; high performance levels emerge in the followers. Authentic leadership has positive effects on many factors such as performance. Authentic leaders are more sensitive to the opportunities and goals of organizations than other leaders. In this study, the effects of authentic leadership perception on mental well-being were examined. In addition, it was also investigated whether the authentic leadership perception and mental well-being levels differed according to demographic characteristics. In accordance with this purpose of the research, a quantitative research design was used in the research. In accordance with the purpose of the research, relational scanning design was used in this study. The data of the research consists of employees and managers. The sample of the research consists of 444 people from this data who agreed to participate in the research. Questionnaire technique was used in this research in order to collect data suitable for the purpose of the research. In the introduction part of the questionnaires, information was given about the research and it was stated that participation in the research was on a voluntary basis. The survey consists of 3 main parts. In the first part, there was an 8-item Spiritual Well-Being Scale. In the second part, there was a 16-item Authentic Leadership Inventory. In the third and last part, there is a demographic information form with 9 items. The data of the research collected through questionnaires were analyzed using the IBM SPSS 26.0 program. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used for the analyses. Internal consistency coefficients (Cronbach's Alpha) were calculated to test the reliability of the scales. The normality of the data distributions of the scales was analyzed using skewness and kurtosis values. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) test were used to analyze the differences between groups. Pearson product-moment correlation test was used for correlation analysis. Multiple regression test was used for effect analysis. Statistical significance was sought at the 95% confidence interval. According to the findings obtained as a result of the research; there is a positive, moderate and significant relationship between the total level of authentic leadership perception of the participants and their mental well-being. In other words, an increase in the total level of the authentic leadership perception of the participants and their mental well- being in one causes an increase in the other, and on the contrary, a decrease in one causes a decrease in the other.