İngiltere ve Türkiye'nin fen öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of science curricula in Türkiye and the United Kingdom
- Tez No: 894078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve İngiltere fen öğretim programları amaç, kazanım, içerik, eğitim durumları, ölçme ve değerlendirme bakımından karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları ele alınmıştır. Araştırmanın veri kaynaklarını Türkiye ve İngiltere'nin fen öğretim programları web siteleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada Türkiye için MEB'e bağlı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlanan Türkiye'nin mevcut fen öğretim programı ile İngiltere'nin Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan İngiltere'nin mevcut fen öğretim programı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi kullanılmaktadır. Araştırmanın sonucunda Türk Milli Eğitim Sisteminin daha çok ahlaki, millî ve manevi değerler üzerinde yoğunlaştığı, İngiltere eğitim sisteminin ise daha gerçekçi, ihtiyaçlar çerçevesinde uygulanabilir bir yapıda yoğunlaştığı belirlenmiştir. İki ülkenin kazanımları incelendiğinde İngiltere ve Türkiye'de aynı sınıf veya farklı sınıf seviyesinde benzer kazanımların yer aldığı görülmüştür. Bazı kazanımların iki ülke arasındaki kültürel, sosyolojik, dini ve toplumsal farklılıklardan dolayı ortak olarak görülmediği gözlenmiştir. Türkiye ve İngiltere'nin fen öğretim programının eğitim durumları bakımından incelenmesi sonucunda ise her iki ülkede de öğrencinin merkezde olduğu, yaparak ve yaşayarak öğrenmenin esas olduğu bilimin doğası, bilimsel yöntem ve süreçlerin kullanıldığı öğretim yöntem ve tekniklerinin tercih edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de yapılan sınavların geçme ve kalma durumuna karar verdiği, İngiltere de sınavların sadece beceri durumlarını ölçmek için yapıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study compares the science curricula of Turkey and the United Kingdom in terms of objectives, outcomes, content, teaching methods, assessment and evaluation, highlighting their similarities and differences. The data sources for the research consist of the websites of the science curricula of Turkey and the United Kingdom. The sample for this study includes Turkey's current science curriculum, published by the Board of Education under the Ministry of National Education and the current science curriculum of the United Kingdom, published by the Department for Education. The research employs document analysis, one of the qualitative research methods. The study's findings indicate that the Turkish national education system focuses more on moral, national, and spiritual values, while the UK education system emphasizes a more realistic and needs-based approach. When the outcomes of the two countries are examined, it is observed that similar outcomes are present in the same or different grade levels in both the UK and Turkey. Some outcomes are not shared between the two countries due to cultural, sociological, religious and societal differences. In terms of teaching methods, both countries place the student at the center of the learning process, with an emphasis on experiential learning, where the nature of science, scientific methods, and processes are employed in teaching strategies and techniques. Additionally, it was found that in Turkey, exams determine whether a student passes or fails, whereas in the UK, exams are conducted only to assess skill levels.