Kentsel mekân ve güvenlik: Eskişehir'de gençlerin güvenlik algısının mekânsal izdüşümü
Urban space and security: the spatial projection of youngperception of security in Eskişehir
- Tez No: 894079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mekânın yaşanarak üretilmesi mekânın toplumsal bir ürün olması ile ilişkilidir. Gündelik hayatta bireylerarası ilişkilere sahne olan kentsel yapı ve mekânlar içinde bulunulan toplumun kültürü, yapısı ve değerleri ile şekillenmektedir. Mekân kullanıcılarının da mekân ile kurudukları ilişkilerinde sözü edilen etkilerin varlığı söz konusudur. Bu bağlamda mekânın algılanması da toplumsal pratiklerle birlikte anlamlanmaktadır. Bu çalışma, kentsel mekân kullanıcılarının güvenlik algılarının mekânın fiziksel ve toplumsal yapısından etkilenerek kullanıcıların mekânsal tercihlerini ve mekân içinde sergiledikleri davranışları etkilediği varsayımından yola çıkmıştır. Dolayısıyla bu tez, Eskişehir Bağlar'da yaşamakta olan genç yetişkinlerin kentsel mekâna dair görüş ve deneyimlerine başvurarak kentsel mekânda güvenlik algısı konusunu anlamlandırmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan mülakat soruları ışığında Eskişehir Bağlar bölgesinde yaşayan genç yetişkinlerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, kentsel mekân kullanıcılarının güvenlik algılarının yine kentsel mekân kullanıcıları tarafından ve kentsel mekânlarının kullanım pratiklerinin bu güvenlik algısı etrafında şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma kentsel mekâna ilişkin güvenlik meselesinin toplumsal yaşamdaki karşılığını ortaya koymayı ve görünür kılınmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The production of space through lived experiences is related to space being a social product. Urban structures and spaces, which are scenes of interpersonal relationships in daily life are shaped by the culture, structure and values of the society in which they are located. The relationship that space users establish with the space is also influenced by these mentioned factors. In this context, the perception of space gains meaning through social practices. This study is based on the assumption that urban space users perception of securit, influenced by the physical and social structure of the space, affect their spatial preferences and behaviors within the space. Therefore, this thesis aims to understand the issue of security perception in urban spaces by referring to the views and experiences of young adults living in Eskişehir Bağlar. To this end in depth interviews were conducted with young adults living in the Eskişehir Bağlar area, guided by semi-structured interview questions prepared for this purpose. The results of the research reveal the security perceptions of urban space users are shaped by other urban space users and the useage practices of urban spaces revolve around these security perceptions. This research aims to reveal and contribute to making visible the relevance of the security issue in urban spaces within social life.