Aniden yok sayma (Ghosting) yapan genç yetişkin bireylerde kişilerarası ilişkilerde bağlanma ve kişilerarası problemler
Ghosting behavior in young adults: Attachment and interpersonal issues in interpersonal relationships
  1. Tez No: 894080
  2. Yazar: CANSUNUR AKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, genç yetişkin bireylerde aniden yok sayma (ghosting) davranışının kişilerarası ilişkilerdeki bağlanma stilleri ve yaşanan kişilerarası problemlerle olan ilişkisini incelemektedir. Aniden yok sayma, bir ilişkiyi herhangi bir açıklama yapmadan ani bir şekilde sonlandırma ve her türlü iletişimi kesme olarak tanımlanmaktadır. Araştırmanın amacı, bu davranışın bağlanma stilleri, kişilerarası problemler ve demografik faktörlerle olan ilişkisini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemi, 18-35 yaş arası genç ve yetişkinlerden oluşmaktadır. Veri toplama araçları arasında Demografik Bilgi Formu, Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Kişilerarası Problemler Envanteri-Döngüsel Ölçekler yer almaktadır. Veriler, ki-kare analizi, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, aniden yok sayma (ghosting) davranışının bağlanma stilleri ve kişilerarası problemlerle anlamlı bir ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Özellikle, güvensiz bağlanma stillerine sahip bireylerin aniden yok sayma (ghosting) davranışını daha sık sergilediği bulunmuştur. Bunun yanı sıra; kişilerarası problemler envanteri alt boyutlarının da aniden yok sayma (ghosting) davranışıyla ilişkilendirildiği tespit edilmiştir. Demografik faktörler açısından ise, yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi değişkenlerin aniden yok sayma (ghosting) davranışı üzerinde anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, davranışının altında yatan psikolojik dinamikleri ve bu davranışın kişilerarası ilişkiler üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak amacıyla önemli katkılar sunmaktadır. Bu doğrultuda; sağlıklı ve bilinçli ilişkiler kurma stratejilerinin geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between sudden ghosting behavior in young adults and attachment styles and interpersonal problems in interpersonal relationships. Ghosting is defined as abruptly ending a relationship without any explanation and cutting off all communication. The aim of the research is to analyze the connections between this behavior and attachment styles, interpersonal problems, and demographic factors. The sample consists of young adults and adults aged 18-35. Data collection tools include the Demographic Information Form, Interpersonal Relationship Attachment Styles Scale, and the Interpersonal Problems Inventory-Circular Scales. Data were analyzed using statistical methods such as chi-square analysis, independent sample t-tests, and ANOVA. Findings indicate that ghosting behavior is significantly related to attachment styles and interpersonal problems. Specifically, individuals with insecure attachment styles were found to engage in ghosting behavior more frequently. Additionally, the sub-dimensions of the Interpersonal Problems Inventory were also found to be associated with ghosting behavior. Regarding demographic factors, variables such as age, gender, and educational status were found to have significant effects on ghosting behavior. This study contributes to a better understanding of the psychological dynamics underlying ghosting behavior and its impact on interpersonal relationships. In this context, recommendations for developing strategies to establish healthy and conscious relationships are provided.