Uluslararası akreditasyonun sağlık hizmetleri kalitesine etkisi
Impact of international accreditation on health services quality
  1. Tez No: 894081
  2. Yazar: ASLI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. MESUT ÇİMEN, DOÇ. SERKAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akreditasyon, sağlık kuruluşlarının belirli standartlara uygunluğunu değerlendirerek Kaliteyi artırmayı hedefler ve bu süreç Sağlık hizmetlerinin Kalitesini yükseltirken, sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliği ve hasta güvenliği üzerinde önemli ve olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, uluslararası Akreditasyonun Sağlık hizmetleri Kalitesine etkisinin sağlık hizmet sunucuları bakış açısıyla belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın örnekleminde uluslararası Akreditasyona sahip 4 Hastanede görev yapan hekim ve hemşireler yer almıştır. Veriler 1-30 Haziran 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Analizler SPSS 24.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Korelasyon sonuçları; çalışanların katılımı ile Akreditasyonun faydaları arasında orta düzeyde pozitif, çalışanların katılımı ile Kalite sonuçları arasında orta düzeyde pozitif, Akreditasyonun faydaları ile Kalite sonuçları arasındaki yüksek düzeyde pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, çalışan katılımın ve Akreditasyonun faydalarının Sağlık hizmetlerinin Kalitesini arttırmada önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, Akreditasyonun çalışan katılımı ve faydaları boyutlarının Sağlık hizmetlerinin Kalitesini olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Bu bulgular, Akreditasyonun Sağlık hizmetlerinde Kalite sonuçlarını iyileştirmeye yönelik önemli bir araç olduğunu ve sağlık kuruluşlarının Akreditasyon süreçlerine olan bağlılıklarını sürdürmeleri ve bu süreçlerin sürekli iyileştirilmesi yönünde çabaların büyük önem taşıdığını göstermektedir. Gelecekte yapılacak araştırmalar, uluslararası Akreditasyon süreçlerinin Sağlık hizmetlerinde nasıl uygulanabileceğine ve iyileştirilebileceğine dair daha derinlemesine bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Accreditation aims to improve healthcare Quality by evaluating organizations against standards, positively impacting system sustainability and patient safety. In this study, it was aimed to determine the effect of international Accreditation on Health services Quality from the perspective of health service providers. In the collection of research data, the questionnaire form was used utilised. The sample of the study included physicians and nurses from 4 internationally accredited Hospitals. Data were collected between June 1-30, 2022. Analyses were conducted using SPSS 24.0. Correlation results showed that there is a moderately positive relationship between employee involvement and benefits of Accreditation, a moderately positive relationship between employee involvement and Quality outcomes, and a highly positive relationship between benefits of Accreditation and Quality outcomes. These findings highlight the significant role of employee involvement and the benefits of Accreditation in enhancing the Quality of healthcare services. According to the results of the regression analysis, employee involvement and benefits dimensions of Accreditation positively affect the Quality of Health services. Future research could provide more in-depth insights into how international Accreditation processes can be implemented and improved in healthcare.