Ortaöğretim öğrencilerinin sportmenlik davranışlarının incelenmesi
Examination of sportsmanship behavior of secondary school students
  1. Tez No: 894104
  2. Yazar: SADULLAH AÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul spor müsabakalarına katılım sağlayan ve sağlamayan ortaöğretim öğrencilerinin sportmenlik davranışlarının bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın evrenini Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki ortaöğretim okulları; örneklemini ise 2023-2024 öğretim yılında Trabzon Fen Lisesi, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Trabzon Spor Lisesine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımları kapsamında, tarama modellerinden ilişkisel tarama yöntemine dayalı olarak hazırlanmıştır. Araştırmada uzman görüşüne de yer verilerek araştırmanın amacına uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile Gümüş (2020), tarafından geliştirilen“Sportmenlik Davranışı Ölçeği (SDÖ)”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde, SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizde ise araştırmanın temel amacına uygun olarak ikili gruplar için t testi, ikiden fazla olan gruplar için one way anova testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the sportsmanship behaviors of secondary school students who participate and do not participate in school sports competitions according to some variables. The population of the research is secondary schools in Ortahisar district of Trabzon; The sample consists of students attending Trabzon Science High School, Trabzon Vocational and Technical Anatolian High School and Trabzon Sports High School in the 2023-2024 academic year. The research was prepared within the scope of quantitative research approaches, based on the relational scanning method, one of the scanning models. Expert opinion was also included in the research, and a personal information form developed by the researcher in accordance with the purpose of the research and the“Sportsmanship Behavior Scale (SDS)”developed by Gümüş (2020) were used. SPSS 24 package program was used to analyze the data obtained from the scales. In statistical analysis, in accordance with the main purpose of the research, t test was applied for groups of two and one way anova tests were applied for groups of more than two.