Orta öğretime devam etmekte olan öğrencilerin sporda fair play ve ahlaktan uzaklaşma davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Study of sports fair and study of ethical discrimination behaviors in different variables of secondary education
  1. Tez No: 616668
  2. Yazar: TUĞBA ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin sporda fair play ve ahlaktan uzaklaşma davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan orta öğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Ankara ili Çankaya ilçesindeki 605 öğrenci ve Ankara ili Bala ilçesindeki 426 öğrenci toplam 1031 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan Kişisel Bilgi Formu ve Boardley ve Kavussanu (2008) tarafından geliştirilen, Bahri Gürpınar tarafından (2015) Türk kültürüne uyarlanan 8 maddelik ve tek faktörlü ''Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği Kısa Formu'' ve Yakup Koç tarafından oluşturulan (2013) 22 maddeden oluşan ''Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği'' kullanılmıştır. Bu nedenle test seçimlerinde bağımsız iki grup ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi kullanılırken, ikiden fazla bağımsız grup ortalamasının karşılaştırılmasında ise varyans homojenliği ve diğer varsayımların sağlanması halinde ANOVA kullanılacaktır. Değişkenler arasındaki ilişki katsayıları belirlenirken pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmaya katılan öğrencilerin sporda ahlaktan uzaklaşma davranışları arttıkça sportmenlik davranış düzeylerinde de azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpouse of this study is to examine fair play in sports and moral deprivation behaviour of the secondary school student from angle of different variables. The scanning model is used in this research. The population of this research consists of secondary school students in the province of Ankara in 2018-2019 academic year. The sample of the study consists total of 1031 volunteer students whom 605 students in Çankaya district and 426 students in Bala district of Ankara. In study, One coefficient with 8 items 'brif verse of scale of moral deprivation in sports' which was developed Boardle and Kavussanu(2008), customized to Turkish Culture by Bahri Gürpınar (2015) , 22 items 'scale of fairplay conduct in physical education' which was designed by Yakup Koç (2013) and 'personal verse form' which was used to determined demographic information of participant as data collection tool were used. In the meantime, while grouping comparison in two independent groups independent sample t-test is used, in comparison of the mean of more than two independent groups which supplied variance homogeneity ANOVA be used. While determining the correlation coefficients between variables, Pearson's Correlation Coefficient is used. According to the results of research, it is detected that while moral divergence behaviors of the student who attend the study are increasing, fair play behaviours in sports are decreasing.