Sosyal sermaye ve özümseme kapasitesinin tutumlu inovasyon üzerine etkisi
The impact of the social capital and absorptive capacity on frugal innovation
  1. Tez No: 894105
  2. Yazar: HANDE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Firmalar son dönemde geleneksel üretim faktörlerinin dışında farklı bir olgunun büyüme hızlarına pozitif yönde etki ettiğini fark ederek bunun üzerinde durmaya başlamışlardır. Bu olgu içerisinde iş birliği ve güveni öncül olarak barındıran sosyal sermaye olgusudur. Firmalar sektörde veya firma içerisinde meydana gelen değişimi ve fırsatları takip edebilecek sosyal ilişkilere sahip olmalıdır ve bunları yönetebilmelidir. Ancak bu şekilde pazarda hâkimiyeti sağlayabilir. Çünkü teknolojiyle birlikte dünya küçük bir köy haline gelmiş bulunmaktadır. Firmalar nezdinde de bu global dünyada iş birliği içerisinde hareket edilmesinin kalkınmanın önündeki engelleri aştığı ve yeni fikirlerin ortaya çıkışını kolaylaştırdığı görülmektedir. Böylelikle de toplum yararına oluşan bir hareket haline gelmektedir. Aynı zamanda firmaların sahip oldukları bilgilerle edinmiş oldukları bilgileri kendi için fayda sağlayacak hale dönüştürebilme kabiliyetine özümseme kapasitesi denir. Firmalar varlıklarını devam ettirebilmek adına yeni bilgi edinme ve bu bilgiyi var olan bilgiyle ve firmanın her bir zerresiyle entegre hale getirme, fayda sağlama, yeni bilgiler oluşturma yani özümseme kapasitesinin aktif olarak kullanılıyor olması gerekmektedir. Özümseme kapasitesi de sosyal bir olgudur. Ayrıca kalkınmaya bir diğer etkide inovasyonlardır. Tutumlu inovasyon; ekonomiklikle birlikte ergonomik, sürdürülebilir çözümler sunan başta ihtiyaçların karşılanamadığı gelişmemiş ekonomilerde kendini gösteren şimdilerde ise gelişmiş ekonomilerde de geçerli hale gelmiş bir inovasyon türüdür. Bu çalışmanın amacı sosyal sermaye, özümseme kapasitesi ve tutumlu inovasyon arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu amaç doğrultusundan Kocaeli'nde bulunan imalat sektöründeki firmalarda görev yapan 309 yöneticiden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde sosyal sermaye boyutlarından ilişkisel ve bilişsel sosyal sermayenin özümseme kapasitesi ile ve yapısal sosyal sermaye ile tutumlu inovasyon arasında pozitif ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca özümseme kapasitesi ile tutumlu inovasyonun da pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, companies have realized that a phenomenon other than traditional production factors positively impacts their growth rates and have begun to focus on it. This phenomenon is social capital, which includes cooperation and trust as premises. Companies, both within the sector and internally, must have the capacity to follow changes and opportunities that arise within social markets and manage them. Only in this way can they dominate the market. With technology making the world a small village, it is seen that companies act cooperatively in this global world, overcoming external obstacles to development and facilitating the emergence of new ideas. Thus, it becomes a movement benefiting society. Additionally, companies' ability to transform both existing and acquired information into something beneficial for themselves is called absorptive capacity. To sustain their existence, companies must actively acquire new information, integrate it with existing knowledge throughout the company, derive benefits from it, and create new knowledge this process is known as absorptive capacity. Absorptive capacity is also a social phenomenon. Another factor influencing development is innovation. Frugal innovation is a type of innovation that offers economical, ergonomic, and sustainable solutions. It first appeared in underdeveloped economies where needs were unmet and has now become relevant in developed economies. The aim of this study is to investigate the relationships between social capital, absorptive capacity, and frugal innovation. For this purpose, data were collected via surveys from 309 managers working in the manufacturing sector in Kocaeli. The analyses revealed a positive relationship between the social capital dimensions of relational and cognitive social capital and absorptive capacity, as well as between structural social capital and frugal innovation. It was also found that absorptive capacity and frugal innovation are positively related.