Sülfonamid esaslı schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve sensör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of sensor properties of sulfonamide-based schiff bases
- Tez No: 894119
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN URUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında beş farklı sülfonil klorür türevi ile p-fenilendiaminin reaksiyonundan sülfonamid bileşikleri (B1-B5) sentezlenmiştir. Bu sülfonamid bileşiklerinin salisilaldehit ve 2-nitrobenzaldehit ile reaksiyonundan Schiff bazı bileşikleri (A1-A10) sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların yapıları FTIR, HRMS ve 1H(13C)NMR ile karakterize edilmiştir. Ayrıca tek kristali elde edilen bileşiklerin moleküler yapıları X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. Bileşiklerin, Pb2+, Li+, Co2+, Mn2+, Cu2+, K+, Hg2+, Zn2+, F-, Cl-, Br- gibi iyonlara karşı metanol çözeltisi içerisinde sensör özellikleri fotolüminesans cihazında incelenmiştir. Sentezlenen ligandların tamamının Ba(II) iyonuna karşı seçici olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca ligand-Ba(II) bağlanma stokiyometrisi Job metodu ile belirlenmiştir. UV kabininde 365 nm dalga boyu altında alınan görüntüler sonucunda ligandın floresan özelliği Ba(II) iyonu eklenmesi sonucunda arttığı gözlemlenmiştir. Gün ışığında alınan görüntüler sonucunda ise, hidroksil grubu içeren ligandlar renksizken Cu(II) iyonu eklenmesi sonucu sarıya, nitro grubu içeren ligandlara Cu(II) eklenmesi sonucunda pembe renge döndüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, sulfonamide compounds (B1-B5) were synthesized from the reaction of five different sulfonyl chloride derivatives and p-phenylenediamine. Schiff base compounds (A1-A10) were synthesized from the reaction of these sulfonamide compounds with salicylaldehyde and 2-nitrobenzaldehyde. The structures of the synthesized ligands were characterized by FTIR, HRMS and 1H(13C)NMR. In addition, the molecular structures of the compounds whose single crystals were obtained were determined by the X-ray diffraction method. The sensor properties of the compounds against ions such as Pb2+, Li+, Co2+, Mn2+, Cu2+, K+, Hg2+, Zn2+, F-, Cl-, Br- in methanol solution were examined on a photoluminescence device. It was observed that all of the synthesized ligands were selective towards Ba(II) ion. Additionally, ligand-Ba(II) binding stoichiometry was determined by the Job method. As a result of the images taken under 365 nm wavelength in the UV cabin, it was observed that the fluorescence feature of the ligand increased as a result of the addition of Ba(II) ion. As a result of the images taken in daylight, it was observed that while the ligands containing the hydroxyl group were colorless, they turned yellow as a result of the addition of Cu(II) ion, and the ligands containing the nitro group turned pink as a result of the addition of Cu(II)