Kadın gazetecilerin toplumsal cinsiyet temelli yaşadıkları sorunlar: Aydın yerel basını örneği
Gender-based problems faced by women journalists: The example of Aydin local press
- Tez No: 894118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN EKİN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye'de son yıllarda basın sektöründe çalışan kadınların sayısının arttığı görülmektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri bakımından evin işlerini yapmak ve çocuğunu bakmakla görevlendirilen kadınlar, iş yaşamlarına geçişi esnasında sorunlar yaşamaktadır. Yapılan bu çalışmada da esnek mesai kültürüne dayalı gazetecilik mesleğini sürdüren kadınların, hem cinsiyetlerinden kaynaklı olarak iş hayatlarında yaşadıkları sorunların hem de ev ve iş yaşamı arasında yaşadıkları sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada Aydın ili ve ilçelerinde ulusal ya da yerel basın kuruluşunda aktif olarak çalışan 20 kadın gazeteci ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Her bir katılımcıya 20 soru sorulmuş; kendilerinden bu sorulara samimi ve objektif bir şekilde cevap verilmesi istenmiştir. Katılımcıların isimlerinin açık bir şekilde verilmeyeceği, K1, K2, K3 gibi kodlarla çalışmanın sürdürüleceği ifade edilmiştir. Çalışmanın literatür kısmında, feminizm kavramı ve türleri, tarihsel süreç içerisinde kadının konumu ve kadın gazetecilerin tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. Aydın yerel basını ve kadın gazetecilerin sorulara verdiği cevaplardan ise bulgular bölümü oluşmuştur. Kadın gazetecilerin ya ev işlerini geciktirdiği veya hiç yapamadığı ya da iş ile ilgili çalışmaları yetiştiremediği gibi sorunlar yaşadığı görülmüştür. İş yaşamında kadın olmaları sebebiyle birçok kez tacize ve mobbinge uğrayan kadın gazeteciler, zorluğu ne olursa olsun mesleklerini yapmaya devam edeceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In recent years, we have seen an increase in the number of women working in the press sector in Turkey. It is estimated that women who are assigned to do the housework and look after their children in terms of gender roles experience problems during their transition to work life. The aim of this study is to determine the problems experienced by women who continue their journalism profession based on flexible working hours culture, both in their work life due to their gender and the problems they experience between their home and work life. In this study, in-depth interviews were conducted with 20 female journalists who actively work in national or local press organizations in Aydın province and its districts. Each participant was asked 20 questions; they were asked to answer these questions sincerely and objectively. It was stated that the names of the participants would not be given openly and that the study would continue with codes such as K1, K2, K3. In the literature section of the study, the concept and types of feminism were explained, the position of women in the historical process was mentioned and information was given about the history of women journalists. The findings section was formed from the answers given by Aydın local press and women journalists to the questions. It has been observed that female journalists either delay their housework or fail to do it at all or experience problems such as not being able to complete their work on time. Female journalists, who have been subjected to harassment and mobbing many times in their professional lives because they are women, have stated that they will continue to do their jobs no matter what the difficulties.