Yapay zekânın cezai sorumluluğu ve yapay zekâya uygulanacak yaptırım sorunu
Criminal liability of artificial intelligence and the problem of sanctions applicable to artificial intelligence
- Tez No: 894124
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN DEGİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma kapsamında, yapay zekânın ceza hukukunun konusu olup olamayacağı, literatür taraması araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle yapay zekânın tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ele alınmış, felsefi kökenleri irdelenmiş ve teknik açıdan öğrenme yöntemleri incelenmiştir. Yapay zekânın hukuk düzeni içerisinde kişiliğinin varlığı sorgulanmış ve literatürde yer alan hukuki statü önerileri açıklanmıştır. Sonrasında cezai sorumluluk kavramı açıklanmış ve yapay zekânın üreticisi, programlayıcısı, kullanıcısı ve kendisinin cezai sorumluluğu tartışılmıştır. Son olarak yapay zekâya uygulanacak yaptırım sorunu ele alınmış ve bu hususa yönelik önerilere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında yapay zekânın dahil olduğu suçlara yönelik mevcut düzenlemelerin yeterliliği tartışılmış ve yeni düzenlemelerin gerekliliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether artificial intelligence can be subject to criminal law, utilizing a literature review research method. In this context, the historical development of artificial intelligence has been addressed, its philosophical foundations analyzed, and its learning methods from a technical perspective examined. The existence of AI's personality within the legal system has been questioned, and legal status proposals in the literature have been explained. Subsequently, the concept of criminal liability has been clarified, and the criminal liability of AI's producer, programmer, user, and the AI itself has been discussed. Finally, the issue of sanctions to be applied to AI has been addressed, and recommendations on this matter have been included. The study discusses the adequacy of current regulations regarding crimes involving AI and questions the necessity of new regulations.