E-öğrenme teknolojisinde animasyon kullanmanın etkileri
E-öğrenme teknolojisinde animasyon kullanmanın etkileri
- Tez No: 894126
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HÜNERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde yaşamımızın en önemli alanı teknolojidir. Eğitime öncelik verilerek, bilgisayarlar, akıllı tahtalar ve tabletler gibi ileri teknikler kullanılarak eğitim teşvik edilmektedir. Öğretimi ve öğrenimi daha esnek ve basit hale getirmek için birçok okul, elektronik kitaplar oluşturdu ve bunları grafikler, video ve uygun görsellerle destekledi. Sonuç olarak, karmaşık fikirleri basitleştirmede animasyonun önemli bir rolü vardır. Birçok diğer çalışma matematik veya diğer konulardaki aynı sorunları inceledi; bazıları animasyonun statik veya geleneksel yöntemlerden daha iyi çalıştığı ve kullanımı için avantajlar sunduğu sonucuna vardı. Diğerleri, geleneksel, desteklenmeyen materyallerle animasyonlu olanlar arasında fark bulamadı. Bazı araştırma incelemelerinde cinsiyet sonuçları etkilerken, bu diğerleri için önemli bir faktör değildi. Araştırmamız, animasyonlu eğitim kaynaklarının kullanımının öğrencilerin akademik performansını etkileyip etkilemediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Etkileşimli kurslar oluşturmak için, deney grubu tarafından kullanılan iki öğrenme yaklaşımını birleştirdik: deney grubu DÖY'yi, yardımcı animasyon yöntemini ve kontrol grubu, düzenli GÖY yöntemlerini izledi. Seçilen gruptaki üçüncü sınıf öğrencileri uluslararası bir ilkokuldan seçildi. Materyaller matematiksel prensipleri içeriyordu. İki grup arasında sadece son-testi içeren yarı-deneysel bir araştırma tasarımı kullanarak test bulgularını karşılaştırdık ve önemli sonuçlar kaydedilmediğini keşfettik. Her grupta 12 erkek ve 8 kız olmak üzere, cinsiyete göre ABT puanlarındaki farklılıkları karşılaştırdık. DÖY ile ders alan kızların seviyesi, GÖY 'deki kızlardan daha yüksekti ve DÖY tarafından öğretilen kızlarda kaydedilen gelişme, erkekler için kaydedilenden biraz daha büyüktü. Bununla birlikte, herhangi bir önemli fark bulamadık.
Özet (Çeviri)
These days, the most significant area of our life is technology. Prioritizing education, cuttingedge methods like computers, smart boards, and tabs are used to promote it. To make teaching and learning more flexible and simple, the majority of schools created electronic books and backed them up with graphics, video, and appropriate imagery. As a result, animation has a significant role in simplifying complicated ideas. Numerous other studies looked at the same problems in math or other topics; some of them concluded that animation worked better than any other type of instruction, even static or conventional, and offered advantages for utilizing it. Others find no distinctions between traditional, unsupported materials and animated ones. In certain research investigations, gender also had an impact on the outcomes, while this was not a significant factor for others. Our research aims to determine whether the use of animated instructional resources can influence students' academic performance. In order to create interactive courses, we combined the two learning approaches the experimental group employed STM, the assisted animation method, and the control group, which attended regular TTM methods. The third grade students in the group that was chosen were from an international primary school. The materials included mathematical principles. We compared the test findings between the two groups using a quasi-experimental research design that included simply a post each group, we compared the variations in SAT scores based on gender. The level of females who took the lesson with STM was higher than that of females at TTM , and the improvement recorded for females when taught by STM was marginally greater than that recorded for males. Nevertheless, we did not find any significant differences.