İşletmeler açısından swap ve opsiyon işlemlerinin tek düzen muhasebe sistemine göre muhasebeleştirilmesi
Swap and option operation bookkeeping as uniform accounting for business enterprises
- Tez No: 89412
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ERGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Global dünya düzeninde uluslararası fînansal ilişkilerin artması dünya fînansal piyasalarını bütünleşmeye doğru yönlendirmiş, ekonomik ve siyasal koşulların son derece hızlı bir şekilde değişmesine yol açmıştır. Piyasalarda oluşan belirsizlik ve artan rekabet karşısında işletmeler ticari faaliyetlerini sürdürebilmek, risklerden korunmak için yeni fînansal ürünlere ihtiyaç duymuşlardır. Bu ihtiyacın bir sonucu olarak türev ürünler ortaya çıkmıştır. 1980' li yuların basma kadar dışa kapalı bir ekonomik model izleyen ülkemiz, 24 Ocak 1980' den itibaren dünyaya açılma prensibini benimsemiş ve bununla Türkiye ekonomisinin dünya ekonomileriyle entegrasyonu amaçlanmıştır. Bu gelişmelerin bir uzantısı olarak gelişmiş ülkelerde kullanılan fînans teknikleri ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Bu yeni fînansal ürünlerin yasal, ekonomik, muhasebe ve kontrol açılarından oldukça kompleks olmaları nedeniyle bu işlemlerin muhasebeleştirilmelerinde birçok güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bu tezde, fînansal risklerden korunmak için kullanılan temel türev ürünler çeşitli yönleriyle ele alınmış, bu ürünlerin muhasebeleştirilmelerindeki esaslar ortaya konulmuş, swap ve opsiyon işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde ortaya çıkan sorunlar açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Birinci bolümde; mali risk kavramı açıklanmaya çalışılmış ve mali riski doğuran nedenler ve mali risk çeşitleri incelenmiş, ikinci bölümde; mali risk yönetim tekniklerinden riskten korunma (hedging) yöntem ve araçları ele alınmış, üçüncü bölümde; türev ürünlere ilişkin ülkemizde karşılaşılan muhasebe sorunları inceleme konusu yapılarak bu sorunlarla ilgili muhasebe standartları ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise; türev ürünlerinden swap ve opsiyon işlemlerinin muhasebe kayıt ve esasları tekdüzen hesap planına uygun olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the international financial relationships grow in the global world, an integration among the financial markets has taken place and this caused a rapid growth in economic and financial conditions. Business enterprises have required new financial products to continue their operations and to protect themsef against the risks in an unstable financial environment. Turkey has followed a closed economic model until early 1980's. Since 24* January 1980, a program that is aimed to integrate with the world has been implemented. As an extention of these improvements, new financial techniques employed in growth countries have begun to be applied in Turkey. Since these new financial techniques are very complex in the ways of legal, economic, accounting and control, many problems occur with accounting those transactions. In this thesis, financial derivatives used to hedge financial risks are analysed in many ways. The principles applied to the accounting of swaps and options are examined. Also the problems with accounting derivatives are studied. In the first section, the term financial risk is explained, factors bearing financial risk and variety of financial risks are exemined. In the second part, one of the financial risk techniques; hedging, is studied with its tools and application methods. In the third section, accounting problems with financial derivatives in Turkey are searched and the accounting standarts about those problems are presented. In the forth section the accounting and bookkeeping of the two of the financial derivatives; swaps and options are exposed in accordance with uniform account plan. n