Geleneksel Türk müziğinde gazel: Bekir Sıdkı Sezgin'in gazelhanlık üslubu
Gazel in traditional Turkish music: Bekir Sıtkı Sezgin's performance style of gazel
- Tez No: 881200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türk Geleneksel Müziği, binlerce yıl boyunca Türk milletinin duygularını ve yaşam deneyimlerini ifade etmek için bir araç olmuştur. Gazel okumak da, bu geleneğin özgün bir parçasıdır. Gazel okuma işi, gazelhanlık olarak adlandırılır. Gazelhânlar, divan edebiyatının büyük şairlerinin şiirlerini canlı bir şekilde seslendirerek dinleyicilere büyülü bir deneyim sunarlar. Şairlerin duygusal derinlikleri, Gazelhânların melodileri ve yorumlarıyla ifade edilir. Bu icra biçimi, bir sanatçının duygusal anlamda içsel bir yolculuğunu dinleyicilere aktarmasıdır. Bekir Sıtkı Sezgin de bu geleneğin önemli temsilcilerinden biridir ve onun bu alandaki katkılarını anlamak gelecek kuşaklar için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Bekir Sıtkı Sezgin'in Gazelhânlık mesleğini nasıl öğrendiğini, nasıl geliştirdiğini, icra tarzını ve bu alandaki katkılarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışma üç ana bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde gazelin tarihçesi konu edilmiştir. İkinci bölümde Bekir Sıdkı Sezgin'in bu alandaki bilgi birikimi ve sanatına olan etkiler gözden geçirilirken, üçüncü bölümde Sezgin'in Gazelhanlık mesleğine olan etkisi ve yapısal özellikleri değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, Sezgin'in katkılarıyla Gazelhanlık mesleğindeki değişiklikler ve geçmiş ile günümüz arasındaki etkileşimler açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Traditional Music has been a vehicle for expressing the emotions and life experiences of the Turkish nation for thousands of years.Gazel reading is a unique part of this tradition. The job of reading ghazals is called gazelhân. Gazelhâns offer a magical experience to listeners by vividly performing the poems of the great poets of divan literature. The emotional depths of the poets are expressed through the melodies and interpretations of the ghazalhans. This form of performance is a way for an artist to convey an emotional inner journey to the audience. Bekir Sıtkı Sezgin is one of the important representatives of this tradition and it is important for future generations to understand his contributions in this field. The aim of this study is to reveal how Bekir Sıtkı Sezgin learned and developed the profession of Gazelhân, his performance style and his contributions in this field. Accordingly, the study is organized in three main sections. The first part deals with the history of ghazal. In the second part, Bekir Sıtkı Sezgin's knowledge and works in this field are reviewed, while in the third part, Sezgin's influence on the profession of ghazalhan and its structural characteristics are evaluated. In conclusion, Sezgin's contributions reveal the changes in the Gazelhân profession and the interactions between the past and the present.