Tarım sektöründe dijital dönüşümün değerlendirilmesi ve antalya ilinde bir uygulama
Evaluation of digital transformation in the agricultural sector and application in antalya province
  1. Tez No: 894172
  2. Yazar: HAKAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, dijital tarım teknolojilerinin kullanımdan sağlanan fayda ile çiftçilik performansına olan etkisi arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yöneliktir. Dijital teknolojilerden nesnelerin interneti, bulut bilişim ve büyük veri ve tarım sektörüne etkisi literatür taraması ve nicel araştırma yöntemlerinden anket çalışmasıyla analiz edilmiştir. Anket çalışması, elverişli iklim koşulları ve ürün çeşitliliği ile heterojen bir üretim yapısına sahip olan Antalya ilinde gerçekleştirilmiştir. Ankete katılım sağlayan 255 bireye Evet/Hayır, Çoktan Seçmeli ve 5'li Likert Tipli soruların yer aldığı toplam 17 soru yöneltilmiştir. Anket sorularının dijital teknoloji bölümünde yer alan sorular içerisinde 22 adet farklı teknolojiden yararlanılmıştır. Yapılan Ki-kare analiz sonuçlarına göre dijital teknolojilerin sağladığı yarar ile tarımsal üretim sisteminde üreticilerin performansına olan olumlu katkısı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Tarımsal değer zincirinde yer alan üreticilerin üretimde verim artışı ve sürdürülebilirlik sağlaması için dijital teknolojilerin benimsenmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the benefits obtained from the use of digital agricultural technologies and their impact on farming performance. The internet of things, cloud computing and big data, among digital technologies, and their impact on the agricultural sector were analyzed through literature review and a survey study, which is a quantitative research method. The survey was conducted in Antalya, which has a heterogeneous production structure with favorable climatic conditions and product diversity. A total of 17 questions, including Yes/No, Multiple Choice and 5-point Likert-type questions, were asked to 255 individuals who participated in the survey. Among the questions in the digital technology section of the survey questions, 22 different technologies were used. According to the results of the Chi-square analysis, a positive and significant relationship was determined between the benefits provided by digital technologies and the positive contribution to the performance of producers in the agricultural production system. Adoption of digital technologies will be beneficial for producers in the agricultural value chain to increase efficiency and ensure sustainability in production.