Tekstil baskıcılığı açısından bilgisayar destekli desen tasarımı
Computer aided design in the textile screen printing
  1. Tez No: 89419
  2. Yazar: Z. ALİ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÖZPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
EK: 5 ÖZET Modanın hızlı değişimi sonucu kısa metrajlarda, değişik desenlerin basımı nı gerektirir. Bu da maliyetin artması ve hızlı üretim anlamına gelir. Baskıcılık sektöründe bütün bölümlerde yer alan personel, makina ve e- kipmanlarııı bilgisayar destekli otomasyonu ile düşük maliyet, hızlı ve kaliteli üre tim sonucu başarı elde edilebilir. Geleneksel yöntem/metod ve baskı makinalarını günümüz ve gelecekte gereken kısa metrajlı ve hızlı değişen desen basımında mali yeti artıracağından bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmek gerekmektedir. Bilgisayar destekli desen tasarımı, baskıcılık sektöründe 1980'li yularda yer almaya başlamış ve günümüzde çok yaygın bir duruma gelmiştir. Bilgisayar des tekli desen tasarımı; desen tasarımı ve baskıya hazırlıkta insan hatalarını en aza indirgediği gibi; zaman ve maliyet açısından da kazanç sağlar. Bilgisayar destekli desen tasarımında, bilgisayarın hızı, yetenekleri kadar yazılım programlarının içeriği de önemlidir. Ancak, asıl unsur insan yani tasarım cı da özel önem taşır. Teknolojinin hızı ve kolaylıklarının yanında tasarımcının yeteneği, hayal gücü bilgi ve becerisi ile eğitimi de bu anlamda ayrı bir önem taşır. Bilgisayar destekli desen tasarımında, desen çeşitli yollarla bilgisayar orta mına aktarılarak- elle çizilen orijinal desenlerin, kumaş parçalarının, kopya de senlerin tarayıcı yoluyla ya da kamera aracılığıyla veya bilgisayarın hazır desen arşivinden alınarak-tasarımcı tarafından düzeltilmesi, raportlanması, renklerin temizlenmesi renk ayrımı ve renk indirgenmesi sonucu oluşturulur. Oluşturulan desenler, gerekiyorsa varyasyonlar! da hazırlanarak müşteri beğenisine sunulduğu gibi, günümüzde gelişmiş kumaş üzerine baskı yapan printerler aracılığıyla hazırlanan numunelerde direk müşteriye yansıtılabilir. Son on yıldır tekstilin diğer sektörlerinde olduğu gibi baskı sektöründe de yer alan bilgisayar ve otomasyon sayesinde klasik desenleme ve desenlerin müşte-riye pazarlanması da değişik boyut kazanmıştır. Desen tasarımcıları gelişen internet teknolojisi ile saniyeler içinde tasarladığı deseni aynı hızla müşteriye sun makta, müşterinin isteğine göre değişiklikleri yine hızlı bir şekilde değiştirip bas kıya hazır hale getirebilmektedir. 2000'Ii yıllara girerken gelecekte, insan unsuru da göz ardı edilmeden, de sen hazırlama ve baskıcılık sektörü bilgisayar ve otomasyon teknolojisinin daha da gelişmesiyle piyasaya hızlı, kaliteli ürünler sunmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
EK: 6 ABSTRACT The textile market is the most dynamic sector and it depends on fashion. In fact, it affects the printing work. The result of the rapid changing of fashion, requires the shorter lengths storage and quicker proccessing from design to production. This causes the increase of cost and quicker production. Textile printing job is very sensitive end extra trained workers are needed. Low cost and quick production is extremely important in this market. So that, traditional methods/techniques and printing machines are not enough for the market requirements. The manifacturers have to follow the technological developments. In 1980's Computer aided design (CAD) started to take place in the design world and today it has become very conmon and popular. Computer aided design (CAD) reduces of the human mistakes in design and preparation of printing. At the same time, it provides gain about time and cost In the CAD system, not only the speed and the skills of computer, but also the contens of software is important. However, the designer, that is the main factor, is very important, too. Besides the speed and the advantages of technology, the skill, imagination, knowladge or ability and education background of the designer are also very important. In CAD system, the designs can be transferred in to the computer by the following ways: the original handmade designs, designs from fabric pieces or copy designs can be scanned into the computer. And also designs can be transferred by digital camera or simply choice from design archives of the computer.The designer can edit these designs and then makes colourwork, colourseperations, colour reduce-work and prepares for report on the CAD system. Prepared designs, if it is desired the designer produces variations and samples which are printed on a fabric by the inkjet printers can be presented to the customer. For the last ten years, computer and automation has taken a place in textiles; especialy in textiles printing area. So, classical design concept and marketing strategies have changed since then. Design producers can present their designs by using internet; the customers can confirm or change the work and reply the result in a very short time. In 2000's, computer and automation technology will continue to present quick and qualified productions, but human factor can not be underestimated.