Dijitalleşen tekstil üretimi ve tüketimine genel bakış, tasarım açısından dijital tekstil baskıcılığı
  1. Tez No: 713642
  2. Yazar: PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknoloji ve bilim alanında meydana gelen gelişmeler, hızlı ve oldukça büyük etkiler yaratarak tüm dünyayı dönüştürmekte ve yeni bir devrimi, 4. sanayi devrimini işaret etmektedir. İçinde bulunduğumuz, 4. sanayi devriminde ise tekstil ve moda tasarımı alanındaki üretim ve tüketim biçimleri, meydana gelen teknolojik, sosyolojik ve ekonomik gelişmeler paralelinde yeniden şekillenmektedir. Tekstil ve moda endüstrisinin önemli alanlarından biri olan tekstil baskıcılığı konusu da 4. sanayi devrimindeki söz konusu gelişmeler ile dönüşmeye ve yeni nitelikler, anlamlar kazanmaya devam etmektedir.“Dijitalleşen Tekstil Üretimi ve Tüketimine Genel Bakış, Tasarım Açısından Dijital Tekstil Baskıcılığı”başlıklı tez, çalışmanın ana amacını ve kapsamını açıklayan giriş bölümüyle başlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, ilk sanayi devriminden itibaren günümüzdeki, 4. sanayi devrimindeki teknolojik, sosyolojik ve ekonomik gelişmeler tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, 4. sanayi devrimi, tekstil ve moda tasarımı konusu üzerinden ele alınarak, tekstil üretiminde ve tüketiminde meydana gelen teknolojik, sosyolojik ve ekonomik gelişmeler örnekler üzerinden detaylıca irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, 4. sanayi devriminin tekstil baskıcılığı konusuna olan etkilerinin daha iyi kavranabilmesi için, ahşap kalıp baskıdan dijital tekstil baskıcılığa kadar olan baskı teknikleri ele alınarak açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, konuya uygun olarak belirlenen bazı tekstil baskı teknikleri; ahşap kalıp baskı, rotasyon baskı, rotasyon görünümlü dijital ink-jet baskı ve dijital ink-jet baskı teknikleriyle birer uygulama yapılarak, tasarım açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç bölümünde, baskı tekniklerinin uygulama sonucunda elde edilen bulgular ve yapılan tespitler, 4. sanayi devrimindeki teknoloji ve dijitalleşme konuları ile ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tekstil ve Moda Tasarımı, Tekstil Üretimi ve Tüketimi, 4. Sanayi devrimi, Dijitalleşme, Tekstil Baskıcılık, Dijital Tekstil Baskıcılık
Özet (Çeviri)
The developments in the field of technology and science are transforming the world by creating rapid and significant effects and point to a new revolution, the 4th industrial revolution. In the 4th industrial revolution we are in, production and consumption patterns in the fields of textile and fashion design are reshaped in parallel with the technological, sociological and economic developments. Textile printing, which is one of the important areas of the textile and fashion industry, continues to transform and gain new qualities and meanings with the developments in the 4th industrial revolution. The study titled“An Overview of Digitalized Textile Production and Consumption, Digital Textile Printing in Terms of Design”begins with the introduction, which explains the main purpose and scope of the thesis. In the first part of the study, the technological, sociological and economic developments in the 4th industrial revolution since the first industrial revolution are explained and determined in a cause-effect relationship. In the second part of the study, the 4th industrial revolution was discussed over the subject of textile and fashion design, and the technological, sociological and economic developments that occurred in the production and consumption of textiles in the 4th industrial revolution were examined in detail. In the third part of the study, in order to better understand the effects of the 4th industrial revolution on textile printing, printing techniques from woodblock printing to digital textile printing are discussed and explained. In the fourth part of the study, some textile printing techniques determined in accordance with the subject; by making samples with woodblock printing, rotation printing, rotation looks like digital ink-jet printing and digital ink-jet printing techniques, these printing techniques were compared in terms of design In the conclusion part, the findings and determinations obtained as a result of the application of printing techniques are interpreted by associating them with the technology and digitalization issues in the 4th industrial revolution. KEY WORDS: Textile and Fashion Design, Textile Production and Consumption, 4th Industrial Revolution, Digitalization, Textile Printing, Digital Textile Printing