Banka işletmelerinin iç denetiminde ve işletme başarısının ölçülmesinde muhasebenin işlevi
The Function of accountancy in measuring of operation success and local inspection of the banks
  1. Tez No: 89421
  2. Yazar: NALAN VİRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Para piyasalarında oldukça önemli bir yere sahip olan Banka İşletmelerinin denetiminde ve başarılarının ölçülmesinde muhasebenin işlevi gün geçtikçe artmaktadır. Banka işlemlerinin doğru olarak muhasebeleştirilmesi bilgisayar kullanımının artması nedeniyle daha kolay hale gelmiştir. Çalışmanın amacı, banka işletmelerinde yapılan iç denetimlerde ve şube başarısının ölçülmesinde muhasebe sisteminin nasıl kullanıldığının ortaya konmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde banka işletmelerinin tarihi detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, banka işletmelerinde muhasebe organizasyonunun nasıl kurulduğu ve kayıtların nasıl tutulduğu araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, banka işletmelerinde yapılan denetimin türleri detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, bankalarda yapılan denetimin nitelikleri, denetimin amacı ve banka faaliyetlerinin nasıl denetlendiği anlatılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise denetime ilişkin bir örnek verilmiş, konuyla ilgili yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The function of the accountancy has been growing day by day upon the maesurement of the success of the bank companies and the auditing of the banks which plays an important role on money markets. The correct accounting of the bank companies has become easy by the increase of the use of the computers. The purpose of the study is to put how the accounting system being used in the measurement of branch succession and during the internal auditings made in the bank companies. In the first section of the study, the history of the banking companies have been examined in detaled. In the second section, it has been examined how the accounting organizations have been established and how the records are kept in the banking companies. In the third section, it has been examined as detaied the types of the auditing made in the bank companies. In the fourth section of the study, it has been described the qualifications and purpose of the auditing made in the bank companies and how activities of the bank companies are controlled. In the fifth and the last section, it has been given an example for the audit and comments made about the subject