Zerdeçal (Curcuma longa)-zencefil (Zingiber officinale) sulu ekstraktıyla selülozik ve protein bazlı numunelerin boyanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of staining properties of cellulosic and protein based samples with turmeric (Curcuma longa)-ginger (Zingiber officinale) aqueous extract
  1. Tez No: 894258
  2. Yazar: KEVSER CEREN TOMBUL APARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada 1/9 oranında Curcuma longa ve Zingiber officinale (Zerdeçal ve Zencefil) ekstraktları kullanılarak; pamuklu kumaş, yün kumaş, yün iplik, deri ve çam ahşabın boyanma özellikleri araştırıldı. Bu çalışma için; pamuklu kumaş, yün kumaş, yün iplik ve deri ön, birlikte ve son mordanlama işlemlerine tabi tutuldu. FeSO4, CuSO4, AlK(SO4)2 ve Reşadiye kili mordanlarının varlığında mordanlama işlemleri yapıldı. Boyanan numunelerin renk analizleri yapılarak sonuçlar değerlendirildi. Kuru ve yaş sürtünme, yıkama ve ışık haslığı değerleri belirlenlendi. Renk kodları Pantone Color Quide ile belirlendi. K/S ve CIE-Lab değerleri spektrofotometre ile ölçüldü. Haslık analizleri gri ölçek kullanılarak ISO 105-C06 ve CIS standartlarına göre değerlendirildi. Sonuç olarak, ışık, yıkama ve sürtünme haslıklarının iyi düzeyde olması zerdeçal ve zencefil ekstraktlarının doğal boyacılıkda pamuklu, yünlü, deri ve ahşap boyamalarda uygun bir boyar madde kaynağı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the dyeing properties of cotton fabric, wool fabric, wool yarn, leather and pine wood were investigated by using 1/9 Curcuma longa and Zingiber officinale (Turmeric and Ginger) extracts. For this study; cotton fabric, wool fabric, wool yarn and leather were subjected to pre-, meta- and post mordanting processes. Mordanting processes were carried out in the presence of FeSO4, CuSO4, AlK(SO4)2 and Reşadiye clay mordant. The results were evaluated by color analysis of the painted samples. Dry and wet rubbing, washing and light fastness values were determined. Color codes were performed with Pantone Color Quide. K/S and CIE-Lab values were measured with a spectrophotometer. Fastness analyses were evaluated using the gray scale acording to ISO 105- C06 standards and CIS. As a result, it was concluded that turmeric and ginger extracts could be a suitable source of dyestuffs for natural dyeing of cotton, wool, leather and wood due to their good light, washing and rubbing fastnesses.