E-devlet ve e-katılım uygulamalarının yerel yönetimdeki etkileri: Beyoğlu üzerine bir inceleme
The impact of e-government and e-participation applications on local governance: A study on Beyoğlu
- Tez No: 894274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beyoğlu ilçesinde yaşayan vatandaşların e-devlet ve e-katılım uygulamalarına yönelik algılarını ve bu uygulamaların yerel yönetim süreçlerine olan etkilerini incelemektir. Araştırma, Dr. Serkan İnam tarafından geliştirilen ve“Yerel Yönetimlerde Vatandaşın E-Katılım Potansiyeli: Bursa İl Merkezinde Bir Alan Araştırması”başlıklı tezde kullanılan ölçeğin uyarlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu ölçek, e-devlet ve e-katılım kavramlarının yerel yönetim süreçlerindeki etkilerini analiz etmek amacıyla kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde ikamet eden bireylerden oluşmaktadır. Beyoğlu ilçesi, kozmopolit yapısı ve farklı sosyo-ekonomik grupları barındırması nedeniyle araştırma için örnek bölge olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamında 411 katılımcıdan veri toplanmıştır ve bu örneklem büyüklüğü %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile istatistiksel olarak yeterli görülmüştür. Veri toplama sürecinde, literatür taraması, anket sorularının uyarlanması ve demografik bilgilerin toplanması gibi adımlar izlenmiştir. Anket soruları, e-devlet uygulamalarının vatandaş memnuniyeti ve katılımı üzerindeki etkilerini ölçmek üzere hazırlanmıştır. Demografik değişkenler arasında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek ve aylık gelir gibi faktörler yer almıştır. Verilerin analizi için Jamovi 2.5.6 yazılımı kullanılmış ve analizlerde Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile Ordinal Lojistik Regresyon Analizi uygulanmıştır. YEM, gözlenen değişkenler arasındaki ilişkileri analiz ederken, regresyon modeli bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırma bulguları, e-devlet ve e-katılım uygulamalarının Beyoğlu ilçesinde yaygın olarak kullanıldığını ve bu uygulamaların vatandaşların belediye hizmetlerine erişimini önemli ölçüde kolaylaştırdığını göstermektedir. E-danışma ve e-karar verme süreçlerinin, e-katılım üzerindeki olumlu etkisi vurgulanmış, ancak bazı alanlarda eksikliklerin giderilmesi gerektiği de tespit edilmiştir. Sonuç olarak, e-devlet ve e-katılım uygulamalarının yaygınlaştırılması, vatandaş memnuniyetini artıracak ve yerel yönetim süreçlerinin etkinliğini güçlendirecektir. Bu bulgular, yerel yönetimlere yönelik stratejik öneriler sunulması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of citizens living in Beyoğlu district towards e-government and e-participation practices and the effects of these practices on local government processes. The research was conducted by adapting the scale developed by Dr. Serkan İnam and used in his thesis titled 'Citizen's E-Participation Potential in Local Governments: A Field Study in Bursa City Centre'. This scale was used to analyse the effects of e-government and e-participation concepts on local government processes. The population of the research consists of individuals residing in Beyoğlu district of Istanbul province. Beyoğlu district was selected as the sample region for the research due to its cosmopolitan structure and the fact that it harbours different socio-economic groups. Within the scope of the research, data were collected from 411 participants and this sample size was considered statistically sufficient with a 95% confidence interval and 5% margin of error. In the data collection process, steps such as literature review, adaptation of the survey questions and collection of demographic information were followed. The survey questions were prepared to measure the effects of e-government applications on citizen satisfaction and participation. Demographic variables included factors such as gender, age, education level, marital status, occupation and monthly income. Jamovi 2.5.6 software was used for data analysis and Structural Equation Modeling (SEM) and Ordinal Logistic Regression Analysis were applied in the analyses. While SEM analyses the relationships between observed variables, the regression model examines the effect of independent variables on dependent variables. Research findings show that e-government and e-participation applications are widely used in Beyoğlu district and these applications significantly facilitate citizens' access to municipal services. The positive impact of e-consultation and e-decision-making processes on e-participation was emphasised, but it was also found that deficiencies in some areas need to be overcome. In conclusion, the dissemination of e-government and e-participation applications will increase citizen satisfaction and strengthen the effectiveness of local government processes. These findings are important in terms of providing strategic recommendations for local governments.