Türkiye'de 1980 sonrası dönemde konsolide bütçe açıklarının iç finansman yöntemleri ve makro ekonomik etkileri
The Domestic financing methods of consolidated budget deficits in Turkey in the post 1980 period regional disparities : The Turkish case
  1. Tez No: 89430
  2. Yazar: SERPİL AĞCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
OZEJT Bütçe açıkları bir dönem içinde olağan kamu gelirleri ile kamu giderleri arasındaki farktır. Bütçe açıklarının varlığı kamu kesiminin borçlanmasını bir zorunluluk haline getirmektedir. Bütçe açıklarının önemli boyutlara ulaşması ve kronik hale gelmesi birçok ülke için önemli bir sorun haline gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan borç kriterinin önemli nedeni kamu açıklarıdır. Bütçe açıklarının finansmanında, yeteri kadar vergiler yoluyla finansmana gidilemediği takdirde, borçlanma ya da para emisyonuna başvurulmaktadır. Esasen bütçe açıklarının finansmanında emisyon yoluna başvurulması da Hazinenin, Merkez Bankasından borçlanması anlamına geldiğinden, bütçe açıklarının temel finansman yolunun kamu borçlanması olduğu söylenebilir. 1980 sonrası dönemde bütçe açıklarında görülen sürekli artışlar, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik konjonktüre göre açıklanıl kapatılmasında kullanılan finansman yöntemlerinin boyutlarının değişmesine yol açmıştır. Devlet bütçesinin sürekli açık vermesine karşı çıkılmasının pek çok nedeni vardır. Faiz oranlarının hızla yükselmesi, toplam tasarrufların büyük bir bölümünün kamu kesimince kullanılarak dış ticaret dengesinin bozulmasına yol açması ve en önemlisi de nihai olarak enflasyonu şiddetlendirmesidir. Ülkemizde bütçe açıklarını azaltmada, esasen konsolide bütçe gelirlerini artırmaya yönelik etkin bir vergi politikası ile bütçe harcamalarını kontrol altına alacak bir harcama programı yapılması gerekmektedir. Böylece ciddi bir vergi reformuna ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca iç ve dış borç faiz ödemelerinin milli gelire oranının konsolide bütçe gelirleri artış hızının üstüne çıkmamasına dikkat edilmelidir. Merkez Bankası kaynaklarına sınırlı ölçüde başvurularak, özelleştirme uygulamalarının hızlandırılması gerekmektedir. Böylece bir yandan bütçe gelirlerinin artması sağlanırken, diğer yandan harcamaların azaltılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Budget deficit is the difference between public revenues and public expenditures in a definite period of time. The presence of budget deficits may cause public borrowing. The increasing of budget deficits permanently has been an important problem for most countries. Especially, the important reason for debt crisis in developing countries is generally public deficits. If the use of taxes is insufficient in financing the public deficits, then it is possible to use the method of borrowing or money emission. In fact, applying the method of emission in financing the budget defcits can be considered public borrowing since the treasury borrows money from the National Bank. Because of the increasing of budget deficits after 1980's in Turkey the methods used in financing the deficits according to the unregulated changes in our economy have been changed. There are several reasons for opposing the deficiency of state budgetary For instance, increasing of the interest rates rapidly, the use of savings by the public which causes the difficulties in foreign trade balance and the galloping of hyper-inflation. In our country, it is necessary to form an eficient tax policy which aims to increase the budget revenues and a program which can limit the budget expenditures. We believe that we can decrease the budget deficits in this way. Also it is necessary to make a serious tax reform and to be cautious about the interest payings. The use of the National Bank's resources must be limited and the role of private sector must be increased in the country's economy. Then, it is possible to increase the budget incomes and to decrease the expenditures. VI