Deneyimsiz uygulayıcılar için endotrakeal entübasyon becerisi edinmede macintosh laringoskop, videolaringoskop ve 3D-printed videolaringoskopun başarısının cansız manken üzerinde karşılaştırılması
Comparison of macintosh laryngoscope, videolaryngoscope and 3D-printed videolaryngoscope on manikin in acquisition of endotracheal intubation skills for inexperienced practitioners
- Tez No: 894303
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YAYLACI, YRD. DOÇ. DR. KAMİL KAYAYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 pandemisi ile beraber önemi gitgide artan videolaringoskopi, hem normal hem de zor havayolu senaryolarında DL'ye göre avantajları ile ön plana çıkmakta ve standart haline gelmektedir. Ancak binlerce dolara ulaşan maliyetleri ile videolaringoskoplar, düşük gelirli ülkelerde hem sağlık hizmet sunumunda hem de eğitim faaliyetlerinde standart bir seçenek olmaktan uzak görünmektedir. Bu nedenle kaynakların kısıtlı olduğu yerlerde veya düşük gelirli ülkelerde; videolaringoskop erişilebilir olmadığında, çok daha düşük maliyetli 3D-printed videolaringoskopların konvansiyonel videolaringoskopların yerine geçebilirliğini araştırdık. Bu amaçla deneyimsiz kullanıcılar olan intern doktorlarla; MCL, SVL ve 3DPVL'yi hem normal he de zor havayolu senaryosunda manken üzerinde karşılaştırdık. Hipotezimiz; deneyimsiz uygulayıcıların kullandığı, 3D-printed videolaringoskopun performansının konvansiyonel Macintosh laringoskopa üstün olacağı ve konvansiyonel videolaringoskoptan geri kalmayacağıdır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında; Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencileri, çalışmaya üniversitenin e-posta grubu yoluyla davet edildi. Başvuran ilk 126 katılımcı dahil edildi. Daha önce bir hastayı entübe etmiş olmak dışlama kriteri idi. Çalışmadan kimse dışlanmadı. Katılımcıların her biri; MCL, SVL ve 3DPVL'yi daha önceden belirlenmiş randomizasyon sırası ile kullanarak önce normal havayolu mankeninde sonra da zor havayolu mankeninde toplamda 6 kez endotrakeal entübasyon girişimi yaptı. Uygulama sonunda üç laringoskop; entübasyon süresi, Cormack-Lehane sınıflaması, kullanım kolaylığı, ETT yerleştirme ve başarı oranı değişkenleri üzerinden karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Videoryngoscopy, which has become increasingly important with the Covid-19 pandemic, stands out with its advantages over DL in both normal and difficult airway scenarios and becomes a standard. However, with their costs reaching thousands of dollars, videolaryngoscopes seem far from being a standard option in both health care delivery and educational activities in low-income countries. Therefore, in places where resources are limited or in low-income countries; we investigated whether the much lower cost 3D-printed laryngoscopes can replace the conventional videoryngoscopes when the videolaryngoscope isn't available. For this purpose, we compared MCL, SVL and 3DPVL on the manikin in both normal and difficult airway scenarios in the hands of the intern doctors who are inexperienced users. Our hypothesis is that in the hands of inexperienced practitioners, the performance of the 3D-printed videoryngoscope will be superior to the conventional Macintosh laryngoscope and will be non-inferior to the the conventional videoryngoscope. Methods: Each participant attempted endotracheal intubation 6 times in total, first on the normal airway manikin and then on the difficult airway manikin using MCL, SVL, and 3DPVL in a randomization order which was previously determined. At the end of the study, three laryngoscopes were compared in terms of intubation time, Cormack-Lehane classification, ease of use, ETT placement and success rate.