İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin çevre sorunları farkındalığının ve çevreye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment awareness of environmental problems and their attitude to the environment of the 3rd grade students at primary school
- Tez No: 894301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarının ve çevre sorunları farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme yoluyla belirlenmiş 208 3. sınıf öğrencisinden ve maksimum çeşitlilik örnekleme yoluyla belirlenmiş üç farklı tutum seviyesindeki 30 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“İlkokul Öğrencı̇lerı̇ne Yönelik Çevre Tutum Ölçeğı̇”ve“Bir Çevre Çiz Testi”araçlarıyla toplanmıştır. Araştırmadaki nicel veriler non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H-Testleriyle çözümlenmiştir. Nitel veriler“Çevre Sorunlarının Çok Boyutluluğu Değerlendirme”tablosuna göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the attitudes of third grade primary school students towards the environment and their awareness of environmental problems. The sample of the study consisted of 208 3rd grade students determined by simple random sampling and 30 students with three different attitude levels determined by maximum diversity sampling. The data of the study were collected through“Personal Information Form”,“Environmental Attitude Scale for Primary School Students”and“Draw an Environment Test”. Quantitative data were analyzed with Mann Whitney U and Kruskal Wallis H-Tests, which are non-parametric tests. Qualitative data were evaluated according to the“Multidimensionality of Environmental Problems”table.